10. nesil Comet Lake masaüstü işlemcilerini tanıtan Intel, pazar payını tekrar ele geçirmek istiyor. AMD’nin ise, 4. nesil Ryzen işlemcilerini yıl sonuna doğru tanıtmayı planlıyor. Bu süreçte elini güçlendiren Intel, yaşadığı pazar kaybının bir kısmını telafi etmek istiyor. Son gelen istatistiklere göre, bazı ülkelerde AMD Ryzen işlemciler pazar payı kaybına uğramışa benziyor.

10. nesil ile birlikte LGA 1200 soketine geçen Intel, 14 nm+++ litografisini kullanıyor. 10 nm veya altında bir üretime ise, 11. nesil işlemcilerde geçilmesi planlanıyor.

Ryzen işlemciler için Assassin’s Creed Valhalla sürprizi!Ryzen işlemciler için Assassin’s Creed Valhalla sürprizi!

AMD Ryzen işlemciler için pazar payı kaybına uğradı

10. nesil Comet Lake masaüstü işlemcilerinde büyük geliştirmeler yapan Intel, çabalarının karşılığını ilk etapta biraz da olsa almışa benziyor. Litografi anlamında herhangi bir geliştirme yaşanmamış olsa da, çekirdek ve izlek sayılarında artışa gidilmişti. Bu da Intel’i, özellikle orta seviyede i5 işlemciler ve alt seviyede i3 işlemciler ile birlikte iyi bir konuma taşıdı. i9 gibi tepe modellerin performansı da, birçok kullanıcıyı memnun etti.

Intel Core işlemciler pazar payı

Intel Core işlemciler pazar payı

AMD Ryzen işlemciler ise bu süreçte pazar payı kaybı yaşadı. Yıl sonuna kadar geçici bir çözüm üretmek isteyen şirket, Ryzen 3000 XT işlemcilerini tanıttı. 7 Temmuz’da piyasaya sürülmesi beklenen işlemciler, selefi modellere kıyasla daha yüksek saat hızlarına sahip. AMD’nin fiyat konusundaki agresif politikası, Intel’in de mecburi bir şekilde işlemci fiyatlarında indirime gitmesini sağladı.

Gelen raporlar doğrultusunda Intel, Japonya pazarında 21 Mayıs tarihinden itibaren yükselişe geçmeye başladı. Yüzde 3.6 oranında bir artış yakalayan Intel, AMD’ye karşı biraz da olsa elini güçlendirebildi. Bu pazar payı artışının, önümüzdeki süreçte hızlanması bekleniyor. AMD ise, özellikle 3. nesil Ryzen işlemciler ile birlikte büyük bir çıkış yakalamıştı. Şirket, aynı yükselişi 4. nesil Ryzen işlemcilerle de yaşamayı düşünüyor. 2017 yılına döndüğümüzde ise Intel, Dünya genelinde yüzde 83.9 gibi büyük bir pazar oranına sahipti.

AMD Ryzen işlemciler için bu süreçte yaşanan pazar payı kaybı ise çok önemli değil. Birçok kullanıcı, 4. nesil Ryzen işlemcileri bekliyor. Yüzde 20 civarı bir performans artışı yaşaması beklenen işlemciler, AMD’nin yükselişini devam ettirebilir.

AMD’nin masaüstü işlemci pazarındaki yükselişi, mobil pazara da etki etmişe benziyor. Özellikle 4. nesil mobil işlemcilerini büyük oranda geliştiren AMD, uygun fiyata 8 çekirdek ve 16 izleğe sahip işlemciler sunabiliyor. Özellikle Ryzen 4800H, 4900H ve 4900HS gibi işlemciler tüketiciler tarafından oldukça beğenildi. Üstelik bu işlemciler, 7 nm litografiye sahip.