İşlemci önerisi olacak yazımızla karşınızdayız. 1000 – 1500 TL arası en iyi işlemciler incelendiğinde öne çıkan modelleri sizin için listeledik. Günümüzde bilgisayar kurulumlarında en önemli donanım olarak görülen işlemci için hassas tercih yapmak gerekiyor. Çünkü işlemcinin hangi marka ve model seçildiği, bilgisayarda yer alan diğer donanımları da etkiliyor. Bunun için işlemci seçiminde nasıl bir model seçmek gerekiği önem taşıyor. İşlemciler de diğer donanımlar gibi her bütçeye göre özel olarak geliştiriliyor. Bu listede de yüksek rağbet gören ve fiyatı 1000 TL ile 1500 TL arasında değişen modellere göz atacak ve işlemci fiyatları için tavsiye isteyen kullanıcılar için yardımcı olmaya çalışacağız.

Listede hem AMD hem de Intel modelleri yer alıyor. Fiyatları ve performanslarıyla öne çıkan işlemciler arasında büyük rekabet yaşanıyor. Her işlemcinin başlığı altında da temel özellikleri inceleyebilirsiniz. Bu özelliklerle birlikte modellerin fiyatlarına dair son bilgiler de başlık altında yer alacak. Modellere ait fiyatların ortalama fiyatlar olduğunu belirtmekte de yarar var. Listeyi ucuzdan pahalıya olacak şekilde sıraladık.

1500 – 2000 TL arası en iyi işlemciler1500 – 2000 TL arası en iyi işlemciler

2000 – 2500 TL arası en iyi işlemciler2000 – 2500 TL arası en iyi işlemciler

1000 – 1500 TL arası en iyi işlemciler hangileri?

Yüksek performansla birlikte uygun fiyat seçeneği, kullanıcılar için olmazsa olmaz özellikler arasında görülüyor. Bunun için bu listede de yüksek fiyatlı modeller yerine, orta düzeyde sayılabilecek modelleri listeledik. Ancak bu listede yer alıp da yüksek performans sağlayan ve kullanıcıları memnun eden donanımlar da bulunuyor. Her ne kadar yüksek performanslı işlemciler öne çıksa da birçok kullanıcının tercihi daha uygun fiyatlı modellerden yana oluyor.

Listeye baktığımızda iki markanın modellerinin birbiriyle rekabet içinde olduğu da görülüyor. Özellikle sağladığı performans bakımından birbirine yakın olan modeller incelendiğinde, fiyat konusunda da yarış olduğu görülüyor. Dileyen kullanıcılar işlemcisini belirleyerek, diğer donanımları için de karar vermeye başlayabilir. İşlemcilerin özelliklerine göre anakart, ekran kartı ve PSU seçildiğini belirtmekte yarar var. Listemize bir AMD modeliyle başlıyoruz.

AMD Ryzen 3 3100

1000 - 1500 TL arası en iyi işlemciler

1000 - 1500 TL arası en iyi işlemciler

Uygun fiyatlı işlemcilerle dikkat çeken AMD, listedeki en uygun fiyatlı işlemcinin markası oldu. Son zamanlarda kullanım oranını artıran firmanın, Ryzen 3 3100 modeli incelendiğinde karşımıza 4 çekirdek ve 8 iş parçacığı çıkıyor. 3.6 GHz temel çalışma hızına ve 3.9 GHz boost hıza sahip olan model, AM4 soket tipiyle çalışıyor. PCI Express 4.0 bağlantıyı destekleyen model, 65 W TDP değerine sahip.

7 nm fabrikasyon süreciyle geliştirilen model, DDR4 3200 MHz RAM destekleyebiliyor. Mayıs 2020’de kullanıcılarla buluşan ve oldukça yeni sayılabilecek olan model, 900 TL ile 1100 TL arasında değişen değere sahip. Modelin, listede yer alan diğer işlemci fiyatları ile karşılaştırıldığında, oldukça uygun fiyatlı olduğu görülüyor. İşlemci, uygun fiyatlı kasa toplamak isteyen kullanıcıların, çokça tercih edeceği bir model haline gelebilir.