İçinde bulunduğumuz takvim yılının sonuna yaklaşırken, akıllı telefon piyasası üzerinde çalışma yapan analistler de yeni yıla dair tahminlerini yayınlamaya başladı. Ünlü piyasa ve şirket analisti Trendforce tarafından yayınlanan rapora göre Xiaomi, 2022 yılındaki büyüme oranıyla rakiplerini geçmeyi başaracak.

MIUI 13 güncellemesi alacak Xiaomi telefonlar!MIUI 13 güncellemesi alacak Xiaomi telefonlar!

Xiaomi, 2022 yılında yüzde 15.8 büyüyecek

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz 2 yılda pandemi ve karantina şartları nedeniyle sekteye uğrayan global teknoloji ekonomisi, yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Trendforce’a göre; bu yıl itibarıyla pazara paylarını yeniden büyütmeye başlayan akıllı telefon şirketlerinin, 2022 yılı itibarıyla toplamda 1.39 milyar cihaz satması bekleniyor.

Trendforce’un raporuna göre 2022’de en çok akıllı telefon satacak olan firmalar sırasıyla Samsung, Apple, Xiaomi, Oppo ve Vivo olacak. 276 milyon cihaz satışıyla ilk sırada yer alacak olan Samsung’u toplam 243 milyon cihazla Apple ve 220 milyon cihazla Xiaomi takip edecek. Oppo ve Vivo ise 208 ve 149 milyon cihaz satışıyla 4. ve 5. sırayı paylaşacak.

Ünlü analist firması, yeni iPhone SE’nin 2022’nin ilk çeyreğinde büyük bir sıçrama yapacağını ve iPhone 14’ün satışa çıkması ile birlikte Apple’ın listede ikinci sıraya yerleşeceğini ön görüyor.

Buna karşın en çarpıcı tahmin, Çin menşeli akıllı telefon üreticisi Xiaomi’ye dair… Buna göre Xiaomi, geçtiğimiz yıla oranla tam yüzde 15.8 daha fazla satış yapacak ve en yakın rakibi olan ve yüzde 5.4’lük büyüme kaydetmesi beklenen Apple’ı büyüme oranında üçe katlayacak.

Son olarak bu yukarıda bahsettiğimiz 5 farklı akıllı telefon üreticisinin; tüm dünyadaki akıllı telefon piyasasının yüzde 80’ini oluşturması bekleniyor. Trendforce; kalan bütün akıllı telefon üreticilerinin toplamda 294 milyon adet cihaz satmasını bekliyor.

Peki sizler yayınlanan bu rapor hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce rapor gerçeği yansıtıyor mu? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.