Corona virüs ile ilgili yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Özellikle hızlı ve doğru sonuç veren testler konusunda dünya genelinde ciddi bir gereksinim bulunuyor. Bu konuyla ilgili olarak bireyler için evde Corona testi noktasında önemli bir adım atıldı. Hem de bu adım, Amerika’daki Türk şirketinde geldi.

Tartışılan Instagram özelliği kaldırılıyorTartışılan Instagram özelliği kaldırılıyor

Türk şirketi Carbon Health evde uygulanacak bireysel Corona virüs testi geliştirdi

Amerika’nın San Francisco merkezli Carbon Health şirketi, kısa bir süre önce evde uygulanabilecek Corona virüs testini duyurdu. Carbon Health şirketinin kurucusu ve CEO’su olan Eren Bali, bu konuda merak edilen soruları da yanıtladı.

evde Corona testi

evde Corona testi

167.50 dolar karşılığında satın alınabilen bu test kiti, evde kolaylıkla uygulanabiliyor. Ağızdan alınan bir örnek üzerinden evde Corona testi gerçekleştirebilen bu kit, özellikle belirti gösteren ve test yaptırması gereken kişiler için gerekli olacak.

Evden çıkmadan test yapılabileceği için, eğer sonuç pozitif olacak ise test yapmaya gitmek gerekmeden izolasyona başlanmasının önü açılacak.

Bu tip testlerle ilgili FDA tarafından acil durumlarda kullanılmasına imkan sağladığının da altını çizmek gerekiyor.

Söz konusu bu testin ne kadarlık bir süre zarfından sonuç verdiği ve bu sonuçların yüzde kaç oranında doğruluk sağladığı konusunda ise en azından şu an için net bir bilgi mevcut değil.

NASA astronotları karantinaya alacakNASA astronotları karantinaya alacak

Eren Bali tarafından yapılan açıklamara görü şu an için ülkedeki en büyük sorun, test erişimi noktasında oluyor. Bu ve buna benzer evde uygulanabilecek testler, acil durumlarda önemli bir rol üstlenebilir. Carbon Health Corona testi ile birlikte birkaç farklı şirketin de bu konuda çalışmalar yaptığını söylemek mümkün.

Son olarak hatırlatmak gerekirse bir süre önce de Avustralya’dan benzer bir çalışma ile ilgili önemli bilgiler gündeme gelmişti. Dünya Sağlık Örgütü de COVID-19 ile mücadele kapsamında testlerin en büyük rolü üstlendiğini ifade etmişti. Nitekim test sayısındaki artışlar, mücadelede önemli bir yere sahip olacak.