Mobil işlemci denildiği zaman, akla ilk gelen firmalardan birisi de Qualcomm. Firmanın 2020 yılında çıkan amiral gemileri için tasarladığı Snapdragon 865, oldukça güçlü bir işlemci. Meizu CEO’su, bazı maddi sebeplerden dolayı Snapdragon 865+ işlemcisinin gelmeyeceğini belirtmişti. Bu durumun yaşanmasında corona virüsünün de etkisi oldukça fazla. Şimdi ise, Qualcomm Snapdragon 875 fiyatı ile ilgili kritik bir iddia ortaya atıldı.

Snapdragon 875’in, bu yılın tepe modeli olan Snapdragon 865 modeline kıyasla daha pahalı olması bekleniyor.

Snapdragon 875 ve ekran altı kamera sürprizi!Snapdragon 875 ve ekran altı kamera sürprizi!

Qualcomm Snapdragon 875 fiyatı ortaya çıktı

Snapdragon 875 hakkında ortaya atılan ilk iddialar, işlemcinin entegre bir Snapdragon X60 5G modemi ile birlikte geleceği yönündeydi. Bu iddialar hala devam ederken, Snapdragon 865’in maliyeti de ortaya çıktı. SD865, akıllı telefon üreticilerine tek başına 80 dolara mal oluyor. Ancak işlemci ile birlikte 5G modem gibi donanımların da bulunduğu tüm paket, akıllı telefon üreticilerine 150 ile 160 dolar arasında bir maliyete sebep oluyor.

Bu yılın sonunda tanıtılacağı tahmin edilen ve 2021 yılının amiral gemilerine güç verecek olan Qualcomm Snapdragon 875 fiyatı da ortaya çıktı. İşlemcinin tek başına maliyeti 130 dolar olarak belirtilirken, modem dahil diğer tüm donanımların bulunduğu paketin akıllı telefon üreticilerine maliyeti ise yaklaşık 250 dolar.

Uygun fiyata yüksek performanslı cihazlar sunması ile bilinen Xiaomi, şirket içerisinde bir çıkmaza girmiş durumda. Yeni işlemcinin, akıllı telefon üreticilerine maliyeti oldukça fazla olacağa benziyor. Xiaomi ise, bir sonraki amiral gemisinin maliyetinin ne olacağını hesaplıyor. Kamera lenslerinin ve diğer bileşenlerin fiyatını düşürmeyi planlayan Xiaomi, işlemci konusunda da kritik bir adım atabilir.

Qualcomm ve akıllı telefon üreticileri arasındaki anlaşmalar yerine getirilse bile, Snapdragon 875’in fiyatı önemli ölçüde düşeceğe benzemiyor. Bu durumda bazı üreticiler, işlemciyi 5G modemi olmadan satın almak zorunda kalabilir. Eğer SD 875 bu fiyattan gelirse, 2021 yılında çıkacak olan amiral gemileri büyük ihtimalle daha pahalı olacak.

2021 yılında çıkacak olan amiral gemisi akıllı telefonların fiyatları hakkında siz ne düşünüyorsunuz?