Google, RCS destekli Mesajlar uygulaması ile iMessage arasındaki uyumu artırmak için harekete geçti. Android telefonunuzda iPhone kullanan biriyle mesajlaşırken, “… mesajını beğendi” tarzında geri bildirimlerle karşılaşmışsınızdır. Bu geri bildirim, karşıdaki kişinin iMessage’daki ‘tepkiler’ özelliği ile mesajınıza tepki verdiğini gösteriyor.

Fakat Android bu tepkileri desteklemediği için size yazılı mesaj şeklinde gösteriyor. Özellikle grup mesajlaşmalarında art arda defalarca tepki mesajı alan kullanıcıların canını sıkan bu probleme Google el attı. Şirket tarafından geliştirilen Mesajlar uygulamasında artık iMessage tepkileri desteklenecek.

Az kişinin bildiği iMessage püf noktalarıAz kişinin bildiği iMessage püf noktaları

Google Mesajlar, iMessage tepkilerini emojiye çevirecek

9to5Google ekibi, Google Mesajlar için geliştirilen güncellemeyi ekran görüntüleriyle beraber ortaya çıkardı. Uygulamanın yeni sürümünde “ios_reaction_classification” kodu tespit edildi. Açıklamasında da “Show ‌iPhone‌ reactions as emoji” (iPhone tepkilerini emoji olarak göster) ifadesi yer aldığı görüldü.

Kademeli olarak kullanıma sunulduğu belirtilen özellik sayesinde, Android telefonlardaki Mesajlar uygulamasına gelen iMessage tepkileri doğrudan “emoji” şeklinde kullanıcıya yansıyacak. Eskisi gibi, rahatsız edici şekilde yazılı olarak gözükmeyecek.

Google, iMessage tepkilerini Mesajlar’daki dengi ile eşleştirecek. Örneğin iPhone’da mesaja “aşk” tepkisi verildiğinde, Google Mesajlar bunu gözünden kalp fışkıran emojiye çevirecek. “Gülme” tepkisi de Android’deki karşılığı olan “kahkaha” emojisi olarak gelecek.

Karşı taraf iMessage’da mesaja verdiği tepkiyi değiştirdiğinde de Google bunu algılayacak. Değişikliği Mesajlar’da anında aktif hale getirecek. Böylelikle her iki platformun kullanıcısı arasındaki etkileşim bozulmayacak.

Peki iMessage neden Android’e gelmiyor?

İki platform arasında uyumluluğu artıran ufak tefek yeniliklere rağmen, iMessage hala Android ekosisteminde kullanılamıyor. Nisan ayında Epic Games ve Apple’ın davasında çarpıcı bir detay ortaya çıktı.

Apple’ın İnternet Yazılım ve Hizmetlerinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Eddy Cue, aslında Android ve iOS kullanıcılarının birbirleriyle iMessage vasıtasıyla sorunsuz bir şekilde iletişim kurmalarının mümkün olabileceğini açıkladı.

Ancak Apple’ın Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi’ye göre iMessage’ı Android’e getirmek, ailelerin çocuklarına ucuz telefon satın almak için iPhone’dan vazgeçmelerine yol açacaktı. Bu nedenle şirket, uygulamayı iOS’a özel tutmak istiyor.