iOS‘taki popüler DOS emülatörlerinden biri, App Store mağazasına veda etmeye hazırlanıyor. iDOS 2 emülatörünün geliştiricisi şirket geçtiğimiz gün, Apple’ın inceleme yönergelerini ihlal ettiği için uygulamayı App Store’dan kaldıracağını söyledi.

Uygulamanın geliştiricisi olan Chaoji Li, bir blog gönderisinde Apple’ın bir mektup gönderdiğini belirtti. Mektupta uygulamaların çalıştırılabilir kod yüklemesini ya da çalıştırmasını kısıtlayan App Store İnceleme Yönergesi 2.5.2‘ye uymadığının altı çizildi.

Bilgisayarda mobil keyfi: En iyi Android emülatörleriBilgisayarda mobil keyfi: En iyi Android emülatörleri

iDOS 2 emülatörü birçok izin istiyor

Apple, özellikle uygulamanın iDOS paketini ve görüntü dosyalarını yürütüp oyunları içe aktarmak için iTunes Dosya Paylaşımı ve Dosya Desteği’ne izin veriyor. Kod yürütmek, uygulamanın özelliklerini veya işlevini tanıtabilir ya da değiştirerek içeriğin lisanssız olarak indirilmesine izin verilebileceğini ifade etti.

Teknoloji devi ayrıca “Lütfen, öğrencilerin yürütülebilir kodu öğretmek, geliştirmek ya da test etmesine izin vermek için tasarlanmış eğitim uygulamaların, sınırlı durumlarda kod indirebileceğini, bu tür kodların başka amaçlar için kullanılmayacağını ve bu tür uygulamaların kaynak kodunu tamamen görüntülenebilir ve düzenlenebilir hale getirmesi gerektiğini unutmayın” ifadelerini kullandı.

idos-2-emulatoru-app-storedan-kaldiriliyoridos-2-emulatoru-app-storedan-kaldiriliyor

Li’ye göre iDOS 2, özel oyunları veya programları çalıştırmak için iTunes Dosya Paylaşımı’nı kullanıyor. Bu özellik artık uygulamanın ayrılmaz bir parçası. Li, Apple’ın isteğine uymak için entegrasyonun kaldırılmasının ödeme yapan müşterilere ihanet olacağını söylüyor.

2014 yılından beri platformda varlık gösteren iDOS 2, iOS’ta DOS sistemini taklit ederek kullanıcılarına klasik oyunlar oynama ve diğer DOS uygulamalarını kullanmasına izin veriyordu. Uygulama ayrıca içinde PC klavyesi, gamepad ve fare de barındırıyor.