WWDC 2020 ile Apple’ın ARM tabanlı yeni Mac cihazlar duyurmasını heyecanla bekliyoruz. Etkinlik teknoloji severler tarafından merakla beklenirken bu işlemci değişikliğini ilk göreceğimiz cihazlar sızdırıldı. Uzun yıllardır Intel işlemcili cihazlar üreten firma sonunda bu kritik değişikliğe giderek hem maliyetleri düşürecek, hem de verimi artıracak.

Dört gün sürecek olan etkinlik ile Apple’ın yazılım ve donanım alanındaki bazı planlarını öğreneceğiz.

ARM işlemcili 12 inç MacBook için ilk bilgi geldiARM işlemcili 12 inç MacBook için ilk bilgi geldi

Mac cihazlar için ARM tabanlı mimari dönemi

Geçtiğimiz aylarda ARM tabanlı Mac’lerin karşımıza çıkacağı haberini almıştık. Kesin gözüyle bakılan iddialara göre bu köklü değişikliği ilk yaşayacak cihazlar belli oldu. Bu iddialar, daha önceden birçok sızıntıya sahiplik eden Ming-chi Kuo tarafından ortaya atıldı.

arm tabanlı mac cihazlar belli oldu

arm tabanlı mac cihazlar belli oldu

Kuo, yeni nesil Intel tabanlı iMac’in eskisinden daha ince ve 24 inç ekran boyutuna sahip olacağını söylüyor. Bu yeni iMac 2020 yılının üçüncü çeyreğinde gelecek. Bu cihazın ARM tabanlı sürümünü ise 2021 yılının ilk çeyreğinde göreceğiz. Ayrıca bu yılın üçüncü çeyreği ile 2021 yılının ilk çeyreği arasında gelecek olan 13 inç MacBook Pro, ARM mimarili ilk cihaz olacak.

Bu köklü değişikliğinin ardından Intel donanımların kullanılmayacağı söylense de iMac için aynı durum geçerli olmayabilir. Mimari değişikliğinin tüm modellerde tamamlanması 12-18 ay arası sürebilir. Eğer bir ARM işlemci Intel’den %50 daha verimli ise aynı güç tüketimi ile daha iyi performans sunulabilecek. Tabii ki bu Apple’ın gelecekteki planlarına göre şekillenecek.

Belki de bugün başlayacak olan WWDC 2020‘de yeni mimari hakkında bir duyuru göremeyebiliriz. Bunun yerine geliştiricilere çalışabilecekleri prototip bilgisayarlar verilebilir. Önümüzdeki dört günlük süreçte tüm detaylar ortaya çıkacak.