Apple denildiğinde aklımıza hep minimal tasarımlı gerçekten de başarılı ürünler geliyor. Günümüzde Apple logosunu gördüğümüz birçok ürün bizi etkiliyor olsa da şirket bugünkü haline kolay gelmedi. Apple da diğer şirketler gibi geçmişte bazı hatalar yaparak günümüzdeki tasarım çizgisine kavuştu. Şirketin yıllar önce piyasaya sürdüğü ürünlerin bazıları gerçekten çok kaba görünürken, bazılarıysa işlevsel olmadığı gerekçesiyle kullanıcı karşısında sınıfta kaldı. Bu listede hem Apple’ın en beğenilmeyen ürünleri yer alacak hem de Apple’ın artık üretilmeyen cihazları olacak. İşte o ürünler:

MacBook Pro alacaklar için Apple’dan kötü haber!MacBook Pro alacaklar için Apple’dan kötü haber!

Apple’ın en beğenilmeyen ürünleri acaba hangileri?

Apple’ın ikonik Magic mouse tasarımından önce gerçekten de hem fonksiyonelliği ile hem de tasarımı ile beğenilmeyen bir mouse’u bulunuyor. O da tahmin edebileceğiniz üzere, iMac Hokey Puck mouse. Bu listede elbette bu ürün de yer alıyor. Bunun dışında Apple Bandai Pippin de bu listede maalesef ki kendisine yer buluyor.

Apple bir dönem fansız bilgisayarlardan yana tercihini kullanıyordu ki gerçekten de talihsiz bir tercih olduğunu sanıyoruz söylememize gerek yok. Apple tarihinin bir hayranıysanız, şirketin en beğenilmeyen ürünlerini de öğrenmiş olacaksınız. Açıklanamayan mouse’lardan eriyen Mac’lere, işte Apple’ın bir süre sonra üretmeyi bıraktığı ürünler:

Apple III

Apple-in-en -begenilmeyen- urunleri-Apple- basarisiz- urunleri-apple-in-artik-uretilmeyen-cihazlari-01

Apple-in-en -begenilmeyen- urunleri-Apple- basarisiz- urunleri-apple-in-artik-uretilmeyen-cihazlari-01

Şirkete inanılmaz oranda para kaybettiren Apple III, donanımsal olarak yaşanan sorunlardan dolayı fiyaskoyla sonuçlandı. Bunun nedeni bilgisayarın bir fanının bulunmaması.

1980’li yıllarda karşımıza çıkan bu iş makinesi gerçekten de o dönem için hem küçük boyutlarda hem de benzer iş odaklı kişisel bilgisayarlara oranla çok daha iyiydi ancak mühendisler hem yerden tasarruf etmek için hem de maliyetleri düşürmek için Apple III içine fan yerleştirmemeyi tercih etti.

Bu cihazın sonu oldu zira yapılan işlemlere dayanamayan cihazın, iç donanımları yandı, hatta soğutma mekanizması olmadığı için işlemcinin eridiği vakaların olduğu bile söyleniyor. Hard disk sorunlarının yaşanmasına neden olan bu eksikliğin ardından kullanıcılar ekranda anlamsız yazılar gördüklerini söylemesiyle birlikte Apple III’ün sonu geldi. Steve Jobs’a göre bu cihaz yüzde 100 başarısız olacaktı ve oldu da.

Apple’dan Scorsese’nin yeni filmine 180 milyon dolarApple’dan Scorsese’nin yeni filmine 180 milyon dolar