Uzay ilklere sahne olmaya devam ediyor. Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda görevli astronotlar uzayda kurabiye pişirdi. Çikolata parçalı kurabiyeler, Dünya‘ya gönderildi.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli Amerikalı astronot Christina Koch ile İtalyan astronot Luca Parmitano yemek ihtiyacını gidermek için işe koyuldu. Kurabiye hamurunu hazırlayan astronotlar, istasyona gönderilen Zero G (sıfır yer çekimi) fırını yardımıyla çikolata parçaları içeren 5 uzay kurabiyesi yaptı.

Elon Musk’tan Mars yolculuğu için kredili sistem!Elon Musk’tan Mars yolculuğu için kredili sistem!

Astronotlar uzayda kurabiye yaptı

Henüz kimsenin tatmadığı 5 kurabiyenin 3’ü, 7 Ocak’ta SpaceX‘in Dragon kapsülüyle Dünya’ya gönderildi. Noel için hazırlanan kurabiyelerin pişirilme anları ise yeni paylaşıldı.

Kurabiyeler, uzayda pişirilen ilk yiyecek olma özelliğine sahip ve şimdilik ABD‘nin Teksas eyaletine bağlı Houston kentinde, bir konteynerde donmuş bir şekilde muhafaza ediliyor.

Dünya şartlarında pişirilme süresi yaklaşık 20 dakika olan kurabiyeler için bu işlem, uzayda yaklaşık 2 saat sürdü. Deney, uzun mesafeli uzay uçuşlarında yiyecek ihtiyacını gidermeyi hedefliyor.

Hamuru tedarik eden Double Tree şirketi, kurabiyelerin gıda bilimi uzmanları tarafından ek testlerden geçeceğini söyledi. Böylece söz konusu yiyeceklerin tüketilmesinin güvenli olup olmadığı ortaya çıkacak.

Ay tozundan oksijen üretilecek!Ay tozundan oksijen üretilecek!