Corona virüsü (covid-19) salgınına karşı henüz tıbbi bir çözüm bulunamadı. Devletler ve sağlık kuruluşları salgının yayılmasını engellemenin en iyi yolu olarak “sosyal mesafe” ve “izolasyon” önerilerinde bulundu. Bu nedenle insanlar, kendilerinin ve diğer insanların güvenliği için zorunlu bir sebep olmadığı sürece evlerinde kalmayı tercih ediyor. Peki sosyal mesafe, izolasyon ve sevdiklerinden ayrı olmayı en iyi kimler biliyor? Cevap; astronotlar. Uzun süre uzayın derinliklerinde görev yapan NASA astronotları, bu konuyla ilgili önerilerini sıraladı.

NASA Astronotları

Astronotların tavsiyeleri neler?

Dr. Chiao, uzayda 229 günden fazla zaman harcayan bir astronot, büyük resmi görmenin öneminden bahsederek, elinizde hangi kaynakların olduğunu ve bu zorlu süreçte ne kadar kalabileceğinizi tahmini olarak hesaplamanın, insanları zihinsel olarak hazırlamaya yardımcı olduğunu belirtti.

Uzay Aracında Bir Astronot

Emekli NASA astronotu John Grunsfeld ise, kendinizi sürekli olarak meşgul tutmanın, zamanınızı yeni hobilerle, işlerle doldurmanın zihni güçlendireceğini söyledi. Gününüzü iyi planlamalı ve devamlı bir şeyler yapmalısınız dedi.

Grunsfeld ayrıca, görevde oldukları sürelerde, astronotların düzenli olarak egzersiz yaptığını belirtti. Bunun fiziksel ve ruhsal sağlıkları için çok önemli olduğunu söyledi.

Uzayın derinliklerinde uzay araçları sayesinde görevlerini güvenle yerine getiren astronotlar, uzun süre boyunca evleri olan uzay araçlarının düzenini ve temizliğini sağlamanın da bu süreçte çok dikkat ettikleri bir konu olduğunu, herkesin evlerinde de bu tarz bir düzeni sağlamaları gerektiği önerisinde bulundular.