Diğer gezegenlere insanlı yolculuk, uzay sektörünün önde gelen başlıkları arasında. İşte Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bu kapsamda uzay yolculuklarının insan üzerine etkilerini araştırmak için kolları sıvadı. Avrupa Uzay Ajansı 2 ay yatacak kişilereye ödeyeceği maaşı da açıkladı. Avrupa Uzay Ajansı yatarak para kazanmak hayalini gerçekleştiriyor.

ESA, birkaç gün önce duyurusunu yaptığı projenin detaylarını paylaştı. Çalışma kapsamında 2 boyunca yatacak 48 gönüllü aranıyor. Projede yer alanlara 12.500 sterlin, yani yaklaşık 100 bin TL ödeme yapılacak.

NASA astronot alımı için ilan verdi! İşte şartlarNASA astronot alımı için ilan verdi! İşte şartlar

Avrupa Uzay Ajansı 2 ay yatacak gönüllülere 100 bin TL verecek!

Bildiğimiz gibi, uzay yolculukları günler alıyor. Eğer hedef Mars’a gitmekse bu süre aylarla ifade ediliyor. Öyle ki, ESA katılımcılar üzerinden uzay yolculuklarında hareketsiz kalacak olan astronotların vücudunda meydana gelecek değişimleri görmek istiyor.

Avrupa Uzay Ajansı, Fransa merkezli Medes kliniği ile iş birliği yapıyor. Gönüllüler, tuvalet ihtiyacı için bile yerlerinden kalkamayacak. Düşük yer çekimi ortamı simüle edilerek katılımcılar üzerinde bir dizi testler uygulanacak.

avrupa uzay ajansı

avrupa uzay ajansı

Avrupa Uzay Ajansı yatarak para kazanmak ‘mümkün’ dedi

Kadın ve erkeklerden oluşacak olan dört grubun ikisi Slovenya’da, ikisi de Fransa’da zorlu testlerden geçecek. ESA’nın İnsan ve Robotik Keşif ekibinin lideri Jennifer Ngo-Anh, “Gönüllü olmak konusunda birçok istek alıyoruz.” dedi.

Bu tür araştırmaların sonuçlarının sadece uzayda zaman geçiren insanlara değil, aynı zamanda Dünya’da yatalak olanlara da yardımcı olacağı belirtiliyor.

Kadın astronot rekor kırdı! Uzay tarihine geçtiKadın astronot rekor kırdı! Uzay tarihine geçti