Corona virüsü ile mücadelemiz tüm hızıyla devam ediyor. Bu dönemde zorunlu haller dışında evden çıkmamak en önemli tedbirlerden biri. Bir yandan mevcut hastalar için iyileştirme çalışmaları devam ederken, diğer yandan salgının yayılmasını önlemek için hem bireysel hem de kurumsal seviyede önlemler alınıyor. Bir de bu salgının tedavi tarafı var. Son olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, corona virüs aşısı ve ilacı ile ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Corona virüsü takip uygulamaları (Video)Corona virüsü takip uygulamaları (Video)

Bakan Varank: Corona virüs aşısı ve ilacı için yüzlerce kişi çalışıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanal bir konferans düzenledi. Bu konferansta dikkat çeken en önemli konu ise corona virüsü aşısı ile ilgili yapılan açıklama oldu. Bilim insanlarımızın kolları sıvadığını söyleyen Varank, COVID-19 Platformu adı altında 7 aşı projesi olduğunu belirtti. Projede kimyasal ve biyoteknolojik yöntemlerin uygulandığı 7 ilaç geliştirme projesi de var.

Varank ,aynı zamanda aşı ve ilaç konusunda hızlı sonuç alınabilecek yenilikçi yaklaşımların belirlendiğinin de altını çizdi.

Aşı ve ilaç araştırmalarına TÜBİTAK önderlik ediyor. Ancak, Varank’ın açıklamasına göre 40 kurumdan yüzlerce araştırmacı ilaç ve aşı için çalışıyor. Toplamda 14 farklı aşı ve ilaç projesi bulunuyor.

Varank açıklamasında şu sözlere de yer verdi: “Bu tehdide karşı birlikte başarmaya kararlıyız. Gerekirse bakanlığımızın tüm kaynaklarını bu iş için kullanmamızın önünde hiçbir engel yok”