Kanser ile ilgili yıllardır çalışmalar yapılıyor. Ancak bilim insanları keşfettikleri yeni bir bağışıklık hücresi ile kansere çözüm bulmuş olabilirler.Bildiğiniz gibi yıllardır kanser hakkında binlerce yorum yapıldı. Bir kesim kanserin ilaç ile tedavisinin yavaşlatıldığı ancak tamamen bitirilmediği konusunda şikayetçiyken, bir kesim kemoterapinin insanları yavaş yavaş öldürdüğünü söylüyor. Kanserin insanlar tarafından üretilmiş bir hastalık olduğunu söyleyenler bile bulunuyor. Son olarak ortaya çıkan bir makale ise bilim insanlarının kansere çözüm bulmuş olabileceğini gösteriyor.

Google meme kanseri teşhisinde en iyisi olacakGoogle meme kanseri teşhisinde en iyisi olacak

Bilim insanları kansere çözüm bulmuş olabilir mi?

Hal böyleyken böyle ciddi ve önemli bir konu hakkında oldukça hassas olmak da gerekiyor. Bilim insanları da tam da bu noktada kansere çözüm bulmak için tedavi yolları denerken tahmin etmedikleri şekilde yeni tip bir bağışıklık hücresinin kansere karşı savaştığını keşfetmiş oldu.

Nature dergisinde yayınlanan makalede, yanlışlıkla keşfedilen bu bağışıklık hücresinin CRISPR-Cas9 kullanılarak keşfedildiği yazıyor. Yani bu durumda elimizde kanserin tedavisinin tüm bu zaman boyunca insan bağışıklık sisteminde saklanıyor olabileceği ortaya çıkıyor.

Aynı haberi paylaşan BBC, Cardiff Üniversitesi’nden bir bilim insanının yanlışlıkla kanser için yeni bir bağışıklık hücresi bulduğunu yazıyor.

bilim insanları kansere çözüm bulmuş olabilir mi

bilim insanları kansere çözüm bulmuş olabilir mi

Bu bulanan yeni bağışıklık hücresi, T hücresi olarak bilinen ve kanserli hücreyi hedef alabilen ve sağlıklı hücreye dokunmadan onu öldürebilen bir yapıya sahip.

Araştırmacı Andrew Sewell BBC’ye “Bu yöntem ile her hastayı tedavi etme şansı var” diyor. Daha önce bunun mümkün olduğunu düşünmeyen araştırmacılar söz konusu araştırmayı derinleştirmeyi planlıyor.

Ancak yine de bunların hepsi spekülasyon bile olabilir. Zira bilim insanları söz konusu bağışıklık hücresinin sağlıklı T hücrelerine dokunmadan kanserli olan hücreleri nasıl seçtiğini tam olarak bilmiyor. Buluşa imza atan bilim insanları, araştırmalarını konu üzerine yoğunlaştıracaklarını ve sorularını cevaplandırabileceklerini söylüyor.