Dünyanın en önemli istihbarat ajanslarından biri olan CIA, yani Merkezi Haber Alma Ajansı, yüksek gizlilik sınıfında yer alan milyonlarca dosyanın formatını değiştirdi!

17-01/19/cia-haber.jpg

17-01/19/cia-haber.jpg

CIA gizli dosyaları halka açıldı

CIA, “gizli” sınıfında yer alan milyonlarca dosyayı, düşük gizlilik seviyesine getirdi ve resmi site üzerinden erişime sundu. Yaklaşık 12 milyon sayfalık dosyanın düşük gizlilik seviyesine gelmesi ile bu dosyalara resmi siteden erişim kapıları açıldı.

Uzun bir süre yüksek gizlilik sınıfında yer alan ve an itibariyle halka açılan 12 milyon sayfalık dosyaların arasında, UFO görüntülenmeleriFidel Castro suikastiNazi dosyaları ve savaş suçları gibi çok dikkat çeken konular yer alıyor. Halkın erişimine açılan dosyaların, 50 yıllık bir geçmişi kapsadığı belirtiliyor. 

1995 yılında görevde olan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton, tarihi değeri olan ve 25 yıldan daha fazla geçmişi olan dosyaların gizlilik derecesinden çıkartılmasını istemişti. CIA ise 2000 yılına kadar bu süreci bir şekilde geçiştirmeyi başarmış ve bu süre zarfında Amerikan Ulusal Arşivi’nde 4 bilgisayardan erişime sunulmuş.

Şu an ise CIA, CREST veya CIA Records Search Tool adı verilen veri tabanını ilk kez halka açtı. CIA tarafından gizlilik seviyesi düşürülen ve internete ortamında paylaşılan dosyalara aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

:: CIA dosyalarına erişim izni hakkında ne düşünüyorsunuz?