Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü nedeniyle dünya genelinde insanlar evlerinden çıkamazken, Çin’de durum kontrol altına alınmış durumda. Yarından itibaren Çin’in birçok bölgesinde karantina uygulamasına son verileceği açıklanırken, hantavirüs / hanta virüsü nedeniyle bir kişi Çin’de hayatını kaybetti.

Çin’in resmi yayın kuruluşu Global Times‘ın paylaştığı habere göre, Yunnan eyaletinde hantavirüs tespit edilen bir kişi Şantung eyaletine seyahat ederken otobüste hayatını kaybetti. Yaşanan bu olay sonrasında otobüste bulunan 31 kişiye test yapıldığı açıklanırken, sosyal medya adeta ayağa kalktı.

Türkiye’de corona virüs ile mücadelede son durum!Türkiye’de corona virüs ile mücadelede son durum!

Hantavirüs nedir? Hanta virüsü bulaşıcı mı?

#hantavirüs etiketi dünya genelinde ve ülkemizde başta Twitter olmak üzere sosyal medya platformlarının ana gündemine dönüşürken, yeni bir salgının ortaya çıkabileceği iddiaları ortaya atıldı.

Uzmanlar ise bu virüs nedeniyle daha önce hayatını kaybedenlerin olduğunu doğruladı. Ancak salgının aşırı düşük bir ihtimal olduğunu ve her gün binlerce kişinin ölümüne neden olan coronaya odaklanmamız gerektiğini belirtiyorlar.

Hantavirüs, fare gibi kemirgenlerden insanlara bulaşıyor. Bu kemirgenlerin idrarı, dışkısı, tükürüğü ve bazı durumlarda ısırığı nedeniyle saçılan aerosoller virüsün insanlara bulaşmasına neden oluyor.

Çin bu kez hantavirüs ile gündemde! Hanta virüsü nedir? - ShiftDelete.Net

Çin bu kez hantavirüs ile gündemde! Hanta virüsü nedir? - ShiftDelete.Net

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda insandan insana bulaşmasının yok denilecek seviyede olduğu görüldü. Bugüne kadarki vakaların sayısının 20’ye bile ulaşmadığı belirtilirken, Böbrek Yetmezliği ve Kanamalı Ateş Sendromu (HFRS) olarak bilinen sendromlara neden olabiliyor.