Corona virüsü (covid-19), Dünya çapında salgın hastalık (pandemic) haline geldiğinden beri, hastaneler açısından büyük tehdit oluşturmakta. Bu dönemde hastanelerdeki iş yükünü azaltmak için medikal robotlar önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor. Cheetah Mobil’in desteklediği bir robot şirketi olan Orion Star, ön teşhis ve tedavi için yol gösterebilecek robotları, Çin’deki hastanelerde kullanmaya başladı.

Çin Medikal Robot Kullanıyor

Robotlar hastanelerde kolaylık sağlıyor.

Orion Star‘ın salgın önleme ve kontrol programı, robotlar aracılığı ile hastanelerde çalışanların sayısını azaltmayı hedefliyor.Böylece, robotlar, basit ama çok sayıda çalışanın gerektiği işleri yaparak, hastalığın bulaşma riskini azaltacak.

Google Maps’den Corona güncellemesiGoogle Maps’den Corona güncellemesi

İnsanların emirlerini takip eden robotlar, verileri toplamak, depolamak ve iletmek üzere tasarlandı. Bu verilerin içinde, hastaların ateş seviyelerini gösteren sağlık barometreleri gibi önemli bilgiler de bulunuyor.Bu robotlar ayrıca, tıbbi malzemelerin taşınmasında da yardımcı olacak.

Medikal Robot Örneği

Robotlar, yapay zeka sayesinde hastane ortamına uygun davranabilecekler.İletişim için uygun ve doğal ses tonu, yüz tanıma sistemi ve hastane navigasyonu yapabilmek, robotların önemli özelliklerinden bazıları.

Sağlık çalışanları artık rutin incelemeleri uzaktan yapacak, hastalarla uzaktan iletişim kurabilecek. Salgın yüzünden özellikle hastanelerin büyük risk taşıdığı bu dönemde, robotlar çalışanların yerini alarak,mücadelede çok önemli yer oynuyorlar.