Corona virüsü teşhis etmek için çeşitli yollar arayan araştırmacılar bu sefer de öksürük sesini incelemeye odaklandılar. Araştırmacılar birçok kişiden kayıt toplamak için bir uygulama başlattı. Cambridge Üniversitesi‘nin Covid-19 Sounds uygulaması, kullanıcıların nefes ve öksürük sesini kayıtlarına alarak depoluyor. Araştırmacılar, kullanıcının girdiği her bilginin doğrulanamayacağını söylese de, kullanıcılara son 14 gün içinde Covid-19 için pozitif test edilip edilmedikleri soruluyor.

Öksürük sesi ile Corona virüsü tanısı konulabilir

Covid-19 Sounds uygulaması kullanıcıların; yaşları, biyolojik cinsiyetleri, diğer sağlık durumları, sigara içip içmedikleri ve yaklaşık konumları hakkında da sorular soruyor. Uygulamanın geliştirilmesine öncülük eden Cambridge Bilgisayar Bilimi ve Teknolojisi Bölümü’nden Profesör Cecilia Mascolo, zamanla, yeterli veri ile sadece öksürük sesinin erken tanı için kullanılabileceğini umuyor.

Üniversite sunucularında saklanacak veriler, Covid-19’un otomatik tespiti için makine öğrenme algoritmalarının geliştirilmesine yardımcı olmak adına kullanılacak. Mascolo konuyla ilgili olarak “Bu virüs ve neden olduğu hastalık hakkında hâlâ bilmediğimiz çok şey var. Şu anda içinde bulunduğumuz pandemi durumunda, ne kadar güvenilir bilgi alabiliyorsak, o kadar iyi.” açıklamalarında bulundu.

Güney Kore elektronik bileklik ile insanları izleyebilir!Güney Kore elektronik bileklik ile insanları izleyebilir!

Katılımcılardan öksürük sesi alımına devam ediliyor

Üniversite herhangi bir tıbbi tavsiye vermeyecek olan uygulamanın kullanıcıları izlemeyeceğini söyledi. Uygulama, konum verilerini, kullanıcılar aktif olduğunda yalnızca bir kez toplayacak.

Covid-19 Sounds App

Prof. Mascolo ses aralıklarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Doktorlarla konuştuktan sonra, virüslü hastalar hakkında fark ettikleri en yaygın şeylerden biri, konuşurken kuru öksürük ve nefes alımlarının aralıklarıdır. Erken tespit için daha iyi algoritmalar geliştirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla fazla sayıda katılımcıdan çok sayıda örneğe ihtiyacımız var” dedi.

Covid-19 Sounds App yakında Android ve iOS için kullanıma sunulacak. Uygulamayı incelemek ve kayıtlarınızı göndermek istiyorsanız buradan siteye ulaşabilirsiniz.