Corona virüs salgını nedeniyle insanların büyük bir bölümü evlerinden çıkmıyor. İnsanların evlerinden çıkmaması için tüm dünya genelinde yoğun çalışmalar yürütülürken, her gün dolup taşan sokakların, toplu taşıma araçlarının ve hatta uçaklar nedeniyle gökyüzün neredeyse bomboş olması oldukça dikkat çekiyor.

Peki, corona virüsü veya diğer adıyla COVID-19’un İstanbul ve çevresine nasıl bir etkisi oldu? İstanbul Teknik Üniversitesi – Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Merkezi (UHUZAM) tarafından yayınlanan görsel bunu gözler önüne seriyor.

Corona virüsü takip uygulamaları (Video)Corona virüsü takip uygulamaları (Video)

Corona virüsün İstanbul’a etkisi! İşte görüntüler

Sentinel-5 Precursor dünya gözlem uydusu kullanılarak 4 – 24 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen gözlemler sonucunda, İstanbul ve çevresindeki azot dioksit yoğunluklarının değişimi gösteriliyor.

SDNSDNShiftdelete.net

Özellikle 19 Mart Perşembe günü oldukça yüksek olan yoğunluğun, 22 Mart Pazar günü neredeyse görünmeyecek seviyeye gelmesi oldukça dikkat çekiyor.

Ekim 2017’de Plesetsk Uzay Üssü’nden fırlatılan Sentinel-5 Precursor, Sentinel-5 arasındaki gözlemlerin sürekliliğindeki boşluğu kapatmak için ESA tarafından Kopernik programının bir parçası olarak geliştirilen bir dünya gözlem uydusudur.