Corona virüsünün insanlarda erken teşhisi ve tedavisi için birçok yol deneniyor. Türkiye de bu noktada yeni bir burs programını duyurdu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabı üzerinden yeni bir paylaşım yaptı. Bu paylaşımda COVID-19 projeleri için TÜBİTAK STAR Burs Programı adlı yeni bir projeyi duyurdu. Corona virüsüne karşı ilaç ve aşı geliştirmenin de dahil olduğu Ar-Ge projelerini içine alacak burs programının detaylarına bir bakalım.

Türkiye Corona virüsü haritası resmi internet sitesiTürkiye Corona virüsü haritası resmi internet sitesi

TÜBİTAK STAR Burs Programı detaylar

Bakan Varank’ın attığı tweette ise: ”TÜBİTAK Stajyer Araştırmacı Burs kapsamında Ar-Ge projelerinde çalışmak isteyenler için Covid-19’a karşı, aşı ve ilaç geliştirme dahil.”  deniyor. Lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası araştırcımacılara seslenen Varank, bursun detaylarının olduğu internet sayfasının bağlantısını da paylaştı.

Bu duyuru sonrası TÜBİTAK tarafında yoğun ilginin olduğunu aktaran Varank, 6 bin TL’ye kadar burs verileceğini duyurdu. TÜBİTAK’ın internet sitesinde ise şu ifadelere yer veriliyor:

”Ülkemizin COVID-19 salgını ile mücadelesine katkı vermek; salgının toplumda yayılımının en aza indirilmesi ve kontrol altına alınmasını sağlamak, başta risk altındaki gruplar olmak üzere toplum sağlığının korunması ve salgının olumsuz sosyo-ekonomik etkilerini hafifletmek amacıyla STAR – Stajyer Araştırmacı Burs Programını çağrıya açıyoruz.

COVID-19’un teşhis ve tedavisinde kullanılan ürünler, ortam koşullarının iyileştirilmesine yönelik ekipmanlar ile hastalıkların önlenmesinde etkili koruyucu ürünlerin geliştirilmesi ve yeni tip koronavirüs mücadelesi ile ilişkili olabilecek tüm kamu destekli Ar-Ge projelerine destek veriyoruz.

Bu doğrultuda, ülkemizde COVID-19 ile mücadele eden yetkin bilim insanlarının nitelikli projelerinde görev almak isteyen lisans, tezli yüksek lisans ve doktora öğrenimi gören öğrencilerimizin ve doktora sonrası araştırmacıların programa başvurularını bekliyoruz.

‘Koronavirüs, alacağımız tedbirlerden güçlü değildir’, dediğimiz bu dönemde, araştırmacılarımızın işbirliği yapma potansiyelini artırmayı amaçlayan çağrımıza başvurular 08.04.2020 tarihinden itibaren yapılabilecektir.”

12 ay süreli olan burs programına aynı zamanda 19 Nisan’da son başvurunun alıncağını belirtelim. Söz konusu açıklamayla birlikte burs programına başvurmak isteyenler için şuraya bir bağlantı ekliyoruz.