Intel markasının üzerinde çalışmalarına devam ettiği yeni nesil Tiger Lake işlemci modelleri hakkında detaylar gündeme gelmeye devam ediyor. Kısa bir süre önce de Intel’in daha önce kullanmadığı dikkat çeken bir özellik hakkında detaylar ortaya çıktı. Buna göre Intel, yeni Tiger Lake modelleri ile güvenlik konusunda önemli bir adım atacak.

İşte WhatsApp’a gelecek yeni özellikler!İşte WhatsApp’a gelecek yeni özellikler!

Tiger Lake işlemci modelleri güvenlik konusunda iddialı olacak

Açıklanan bilgilere göre şu an için Tiger Lake kod ismi ile geliştirilen işlemcilerde, dahili olarak Intel Control-Flow Enforcement Technology isimli yeni bir teknoloji yer alacak. Kısaca Intel CET olarak isimlendirilen bu teknoloji, dahili olarak işlemci koruması sağlamak üzerine tasarlanmış.

Intel Tiger Lake işlemci

Intel Tiger Lake işlemci

CPU seviyesinde güvenlik önlemi sunacağı belirtilen CET ile birlikte hijacking olarak tanımlanan siber saldırılar önlenebilecek. Özellikle de JOP ve ROP olarak isimlendirilen CPU üzerine yapılan siber saldırılara dikkat çekiliyor. Intel CET teknolojisinin, önleyici olarak saldırıların karşısında yer alabilecek olduğu ifade ediliyor.

AirPods ve iPhone üretiminde beklenen olduAirPods ve iPhone üretiminde beklenen oldu

Intel Tiger Lake işlemci modelleri ile birlikte gömülü olarak bu özelliğin kullanıma sunulacağı konusuna dikkatlerin çekildiğini de ifade etmekte fayda var. Elbette ki şu an için bu teknoloji ile bahsi geçen hack girişimlerine karşı hangi oranda bir güvenlik sunulabileceği konusunda net bilgiler bulunmuyor.

Yeni nesil Tiger Lake kod isimli işlemcilerin Intel tarafından resmi olarak duyurulması ile birlikte bu konuda daha net bilgiler gündeme gelecektir.