Rüzgar hızları dünya çapında değişime uğruyor. Bir bakıma iyi bir haber. Çünkü rüzgar hızlarının değişmesi enerji üretiminde artı etkiye sahip durumda. Rüzgar gücünden enerji üretimi hem ülkemizde hem de Avrupa genelinde oldukça yaygın. Astudy, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya‘nın büyük bir kısmında esen rüzgarların 2010‘dan bu yana daha hızlı büyüdüğünü Ulusal İklim Değişikliği dergisinde yayınladı. Dünya genelinde rüzgar hızlarında artış ne gibi fayda sağlayabilir ?

NASA’dan uyarı: Bir asteroit dünyaya yaklaşıyorNASA’dan uyarı: Bir asteroit dünyaya yaklaşıyor

Rüzgar hızlarında artış, enerji üretimine büyük katkı sağlayabilir

10 yıldan az bir sürede, küresel ortalama rüzgar hızı yaklaşık saatte 11 km‘den 11.9 km‘ye yükselmiş. Sayısal olarak küçük bir fark olarak görülse de rüzgar türbinleri için yüzde 17‘lik bir artış anlamına geliyor.

Rüzgar hızları dünya genelinde 1970′den beri düşüyormuş. Bilim adamları bu olaya “Küresel Durgunluk” adını vermişler. Rüzgar hızlarının düşmesinin en önemli ve en mantıklı nedenlerinden biri, artan kentsel gelişim ve diğer arazi kullanım değişikliklerinden kaynaklanıyor.

Teoriye göre insanlar dünya yüzeyindeki pürüzsüzlüğü deforme etti. Bu deformasyon sonucu dünya yüzeyinde oluşan değişik yükseltiler de rüzgar sirkülasyonunu etkiledi.

rüzgar hızlarında artış - 1

rüzgar hızlarında artış - 1

Bu mantığa göre baştaki teorinin yanlış olması lazım. Çünkü rüzgar hızının günümüzde de düşmeye devam etmesi gerekiyordu.

Araştırmalara göre rüzgar hızları, 10 ile 20 yıl arasındaki bir sürede artmaya devam edecek. Mevcut durum devam ederse, araştırmacılar ortalama küresel enerji üretiminin 2024 yılına kadar yüzde 37 oranında artabileceğini öne sürüyor.

Bu araştırma bir çok ülke için uzun vadeli rüzgar enerjisi planlamasında önemli bir role sahip olabilir. Özellikle rüzgar artışlarının hangi spesifik bölgelerde olacağı, rüzgar santrallerinin hangi noktalara kurulacağına büyük bir katkıda bulunabilir.