Akıllı telefonların hızlı çalışabilmesi için en gerekli donanımların başında işlemci geliyor. Bu yazıda en güçlü 10 mobil işlemci listesini sizin için hazırladık. Listede iPhone, Samsung ve Huawei başta olmak üzere farklı marka cihazlarda kullanılan işlemciler kendisini gösteriyor. Listedeki en iyi mobil işlemci ise adından çokça söz ettirmişti.

Günümüzde akıllı telefonlar giriş seviyesi, orta segment ve üst segment olarak üç temel sınıfa ayrılıyor. Bu listede yer alan işlemciler ise üst segment telefonlara ait. Çünkü en yüksek performansı, markaların amiral gemisi modelleri, yani üst sınıf modelleri veriyor.

Android’i çökerten duvar kağıdının sebebi belli olduAndroid’i çökerten duvar kağıdının sebebi belli oldu

En güçlü 10 mobil işlemci hangileri?

Performansıyla göz dolduran işlemcilere göz attığımızda markaların kıyasıya rekabeti kendisini gösteriyor. İşlemci üreticilerine baktığımızda ise bizi Apple, Qualcomm, Huawei tarafından kurulan HiSilicon ve Samsung kendisini gösteriyor. Halihazırda bu markalar en çok satın alınan akıllı telefonlar listesinde de birbiriyle yarışıyor. Bilindiği üzere Huawei, ABD tarafından başlatılan ambargo ve yasaklamalar nedeniyle Kirin işlemci üretimine ağırlık vermişti.

Şimdi en iyi mobil işlemci listemize başlayalım. Listemizde işlemciler hakkında temel bilgilere ve hangi cihazlarda kullanıldığını da inceleyebilirsiniz. Sıralama, işlemcilerin performans testlerinde aldığı ortalama puanlara göre yapıldı. Bu nedenle sıralama kesinlik göstermeyebilir.

10. Samsung Exynos 9820

en güçlü 10 işlemci

en güçlü 10 işlemci

Samsung tarafından üretilen Exynos işlemciler, Türkiye dahil birçok ülkede kullanıma alınmış durumda. Listemizdeki ilk işlemci olan Exynos 9820 ise 2.73 GHz çalışma hızına kadar çıkabiliyor. Cortex-A75 ve Cortex-A55 çekirdeklerden oluşan işlemci, 8 nm fabrikasyon sürecine sahip. 4K UHD çözünürlük kalitesini destekleyen işlemci, LTE (4G) ve 5G bağlantıları da destekliyor. Ayrıca işlemci 8K 30 FPS veya 4K UHD 120 FPS video kaydı yapabiliyor.

Bu işlemciyi kullanan telefonlara baktığımızda karşımıza Samsung Galaxy S10, S10 Plus, Galaxy S10e ve Galaxy S10 5G çıkıyor. Bu modeller 2019 yılında kullanıcılarla buluşmuştu.