İşlemci, bir bilgisayarın beyni olarak kabul edilir. İngilizcesi CPU (Central Process Unit) yani merkezi işlem biri olan donanım, bir bilgisayarın, dolayısıyla bir elektronik cihazın merkez işlemlerini ve hesaplamalarını yapar. Günümüzde kullandığımız bilgisayarlarda da hayati donanımları arasında yer alan işlemci, çok amaçlı olarak üretiliyor. Bu listede de sizin için en iyi 10 işlemci yazısını hazırladık. En iyi işlemci sıralaması diyebileceğimiz bu liste için benchmark testlerindeki sonuçları baz aldık. Bu nedenle listenin tek noktada yapılan performans testlerinin referans alındığını, sıralamanın buna uygun yapıldığını belirtmekte yarar var.

Günümüzde işlemciler donanım meraklıları tarafından yakından merak takip ediliyor. Bu alanda yapılan yenilikler, gelişmeler ve yeni model tanıtımları her zaman ilgi çekiyor. Artık günümüzde son kullanıcıya yönelik iki farklı tür bilgisayar işlemcileri üretildiğini söylemek mümkün. Bunlardan ilki düşük güç tüketimiyle uzun kullanım sağlıyor. Diğer türde ise yüksek performansa odaklanılıyor, güç tüketimi ikinci planda kalıyor. Bizim listemizde profesyonel kullanım ve son kullanıcı odaklı modeller yer alacak.

En iyi 10 ekran kartı! Sınırları zorlamak isteyenler için!En iyi 10 ekran kartı! Sınırları zorlamak isteyenler için!

En iyi 10 laptop işlemcisi! Taşınabilir güçEn iyi 10 laptop işlemcisi! Taşınabilir güç

En iyi 10 işlemci modeli

Performansıyla adından söz ettiren işlemciler, fiyatlarıyla da adından söz ettiriyor. Yüksek rekabetin yaşandığı bu dünyada AMD ve Intel kozlarını paylaşıyor. Listemizde de iki firmadan model bulunuyor ancak üstün bir galibiyetin olduğunu belirtmekte yarar var.

Günümüzde pazar payı kullanım oranlarında Intel’in AMD’ye karşı üstünlüğü bulunuyor. Ancak son yıllarda AMD’nin oyuncular tarafından daha çok tercih edilmesiyle birlikte, AMD pazar payını yükseltmeye başlamış durumda.

Listeye yer alan modellerin sunucu ve masaüstü bilgisayarlar için üretildiğini belirtelim. Sunucular için üretilen modellerin son kullanıcı odaklı ürünlere göre daha yüksek performans sağladığı biliniyor. Bu nedenle en yüksek performanslı modeller arasında sunucu modelleri bolca bulunuyor.

Şimdi en iyi işlemci sıralaması olacak listemize başlayalım. Liste boyunca modellerin temel özellikleri ve fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Sıralama için PassMark Software tarafından yapılan performans testleri baz alındı.

10. Intel Xeon W-3275M

en iyi işlemci sıralaması

en iyi işlemci sıralaması

Listemize Intel tarafından üretilen bir işlemciyle başlıyoruz. Sunucu cihazlarda kullanılması için üretilen bu işlemci FCLGA3647 soket tipine sahip. 28 çekirdek ve 56 iş parçacığı bulunan model, 2.5 GHz temel çalışma hızına ve 4.4 GHz turbo hızla çalışıyor. Model Intel Turbo Boost Max teknolojisiyle 4.60 GHz hıza çıkabiliyor. İşlemcinin 205 W TDP değeri bulunuyor. Model 14 nm fabrikasyon sürecine sahip. Model, PCIe 3.0 desteğiyle kullanıcılarla buluşuyor.

DDR4, 2933 MHz tip RAM desteği bulunan model, 2 TB’a kadar RAM desteği sunabiliyor. 2019’un son çeyreğinde piyasaya çıkan işlemci yapılan performans testinde 38.961 puan alarak 10. oldu. İşlemci, 7 – 8 bin dolar aralığında fiyat etiketine sahip.