Bilindiği üzere WWDC 2020’nin ilk gününde Apple, Intel işlemciler yerine ARM işlemcilere yöneleceğini duyurmuştu. Bu sistemin adı da Apple Silicon olarak duyurulmuştu. Bu gelişmenin ardından Intel sözcüsü de bir açıklama yapmıştı.

Şimdi de eski bir Intel çalışanından itiraf niteliğinde bir açıklama geldi. Habere göre Intel Skylake mimarisinde yer alan hatalar nedeniyle Apple, kendi işlemci sistemine yöneldi. İsmi François Piednoël olan eski mühendis, 2015’te duyurulan mimarinin sorunlar yaşadığını belirtti.

Intel’den Apple Silicon hakkında açıklama geldiIntel’den Apple Silicon hakkında açıklama geldi

Intel işlemcili Mac’lere veda: Apple Silicon duyuruldu!Intel işlemcili Mac’lere veda: Apple Silicon duyuruldu!

Eski çalışan: Apple ARM kararı hatalar sonucu alındı

Apple, Mac modelleri için önemli bir gün olduğunu belirterek, Apple Silicon sistemini duyurmuştu. Daha önceden de firmanın ARM işlemciler üzerine çalıştığı ve kendi geliştireceği işlemcilerle Mac cihazları çalıştıracağı biliniyordu. Ancak bu kararda sadece Apple’ın kendi sistemini geliştirme isteği bulunmadığı, Intel mimarisinde yaşanan sorunlar nedeniyle kararın alındığı belirtildi.

François Piednoël isimli eski Intel mühendisi, PCGamer isimli siteye verdiği bilgilerde, 2015 yılında duyurulan Skylake mimarisinin, Apple’ı tatmin etmediğini söyledi. Raporlara göre mimarinin birçok soruna yol açtığı ve bu hatalar nedeniyle Apple’ın en çok etkilenenlerden biri olduğunu söyledi. Bu gelişme de Apple ARM gelişmesinin önemli sebeplerinden biri olarak görülüyor.

Sözlerinin devamında “Skylake mimarisinin güvencesi, kalitesine göre daha büyük bir problemdi. O anormal şekilde kötüydü. Skylake içinde yer alan bir çok ufak şey için yol kat etmiştik.   Apple’daki çalışan arkadaşlarımız, mimarideki hataları çözmede bir numara oldu. Bu çok gerçekten ama gerçekten kötüydü.” dedi.

intel apple arm

intel apple arm

Apple, Skylake mimarisini ilk olarak 2015 iMac modelinde kullanmıştı. Daha sonra da 2016 MacBook ve MacBook Pro modellerinde kullanmıştı. Bu modellerde mimarinin kullanılmasının ardından Piednoël, Apple’ın Skylake mimarisinden nefret ettiğini söyledi. Sebep olarak da kötü kalite güvencesini gösterdi.

Apple, uzun zamandır iPhone ve iPad modellerinde kendi geliştirdiği işlemcileri kullanıyordu. Donanımsal ve yazılımsal olarak bütünleşmeyi benimseyen firmanın, Mac modelleri için de bu yolda ilerlediği görülüyor.

Intel, Apple ARM geliştirmesi için destek olabileceğini duyurmuştu.