Oyun dünyası yavaş yavaş VR teknolojisiyle tanışıyor. Özellikle Half-Life: Alyx’ten sonra VR platformunun gücünü gördük. Gelecek vadeden bu teknoloji, son zamanlarda yaşanan olaylardan payını alacak gibi görünüyor. İddialara göre Facebook Gaming ve Xbox ortaklığı konsolları Oculus ile buluşturacak.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin böylesine kritik bir karar alması oyun dünyasının seyrini değiştirecek gibi görünüyor.

PlayStation 5 online satışlarda yerini almaya başladı!PlayStation 5 online satışlarda yerini almaya başladı!

Facebook Gaming, Xbox konsolları Oculus ile buluşturacak

Bu ortaklığı anlamak için son bir ayda yaşanan olayları kısaca gözden geçirelim. Facebook’un yayıncı platformu Mixer kapatıldı ve yavaş yavaş yayıncıların bel bağladığı platform meydandan çekildi. Microsoft’un Mixer yayınlarını Xbox’ta önermesi için bir anlaşması bulunuyordu. Facebook Gaming platformunun Xbox dünyasına senkronize olması için yeni bir anlaşma imzalandığı haberinde geçtiğimiz haftalarda almıştık.

facebook gaming ve xbox ortaklığı

facebook gaming ve xbox ortaklığı

Son birkaç haftada ortaya atılan iddialara göre Xbox VR adıyla karşımıza çıkması öngörülen sanal gerçeklik projesi karşımıza Facebook’un Oculus VR gözlükleri ile çıkabilir. İki firmanın da yararına olabilecek bu anlaşmanın oyun dünyasında güçlü bir rekabet oluşturma ihtimali var. Bu biraz uzak bir hayal gibi görünüyor olsa da gelmek bilmeyen Xbox VR, Oculus ile gerçek olabilir.

Bakalım bu yeni Xbox ortaklığı oyuncular için ne anlama gelecek. Microsoft tarafında sanal gerçekliğe karşı duyulan antipatinin sürüp sürmeyeceği merak konusu.