Bedensel olarak engelli olan insanlar için geliştirilen teknolojiler hala istenilen noktaya gelemediyse de yeni geliştirilen bir robot oldukça başarılı duruyor. Beyin tarafından kontrol edilen robot felçli olan insanların, dış iskeletiyle entegre çalışarak hareket kabiliyeti kazandırıyor. İşte felçli hastalara umut olabilecek robotun detayları.

VR hissini artırabilecek yapay deri üretildiVR hissini artırabilecek yapay deri üretildi

Felçi hastalara umut olacak teknoloji

Yapılan yeni araştırmalara göre, beyin tarafından kontrol edilen robot, dört uzvun kontrol edilmesini sağlıyor. Lancet Nöroloji dergisinde yayınlanan makale ile detaylarına ulaştığımız robotun beyin sinyallerini iletmede elektrotlara başvurduğunu öğreniyoruz. Söz konusu araştırmaya konu olan robot, omuzlarından altı felçli olan bir adamın beyin komutlarına göre yürümesini sağlıyor.

Robot felçli adama dış iskelet şeklinde giydirildi ve adam yürümeye başladı. Bu süreç ise hemen gerçekleşmedi elbette, 28 yaşındaki hasta iki yıl süren bu dış iskelet sürecinin sonucu olarak yürüyebiliyor. Robot insana, dört uzvu beraber kullanabiliyor olmasıyla muazzam. Genç hastanın beynine yerleştirilen bir sensör sayesinde robot ile iletişime giren adam, verdiği komutları robot sayesinde uygulayabiliyor.

beyin tarafından kontrol edilen robot

beyin tarafından kontrol edilen robot

Geçen günlerde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre, doktorlar felçli hastaların artık yalnızca beyin sinyallerini kullanarak yürüyebileceğine birkaç adım daha yaklaştıklarını söylüyor. Ancak şimdilik dış iskelet tamamen deneysel bir prototip ve ”klinik uygulamadan uzak” olarak görülüyor.

Benzer araştırmalardan ayrılan bu robot çalışması, daha önceki versiyonlardan daha gelişmiş özelliklere sahip. Önceki versiyonlarda kablolara bağlı olan cihaz, tek bir uzvu hareket ettirebiliyordu. Ancak yeni geliştirilen robotta dört farklı uzuv hareket ettirilebiliyor. Felçli insanlara umut olacak teknoloji olarak adlandırılan beyin tarafından kontrol edilen robot, ilerleyen yıllarda daha da geliştirilmesi planlanıyor.