Aralarında sosyal medya fenomenlerinin de bulunduğu 16 kişi tutuklandı. Söz konusu tutuklama kararı dolandırıcılık suçu için verildi. Suç şebekesinin, ödül kazandığını belirtip ödülün “vergisini” talep ederek insanları dolandırdığı öne sürüldü.

Fenomenler için yeni dönem: Sosyal medya vergisi yürürlüğe girdiFenomenler için yeni dönem: Sosyal medya vergisi yürürlüğe girdi

Tutuklananlar arasında Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın da yer alıyor

T24’ün haberine göre, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi, sosyal medyada para ödülü kazandığını belirtip, ödülün vergisini vatandaşlardan talep eden suç şebekesine ihbar üzerine soruşturma başlattı. Söz konusu güvenlik güçleri, suç şebekesinin vatandaşları sosyal medya üzerinden oynanan oyundan para ödülü kazandıkları fakat bir miktarda vergiyi vererek ödülü alabilecekleri yalanıyla kandırdığını tespit etti.

Polis, 10 Kasım‘da eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda aralarında sosyal medya fenomeni Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın‘ın da bulunduğu 18 kişiyi göz altına aldı. Barankoğlu ve Aydın’ın da aralarında bulunduğu 16 kişi tutuklanırken 2 kişi serbest bırakıldı.

Yeşim Aydın

Tutuklanan Barankoğlu’nun ifadesi ise şu şekilde, “Sosyal medya fenomeniyim. Geçimimi reklam alarak sağlıyorum. Soruşturmaya konu bu eylem de diğer reklamlar gibiydi. Ben tarafları ve müştekileri tanımıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Bir diğer tutuklanan sosyal medya fenomeni Yeşim Aydın’ın ifadesi ise şu şekilde, “Geçimimi sosyal medyada reklam yaparak sağlıyorum. Bu kişiler benimle temasa geçip reklam vermek istediklerini söyledi. Ben de işim bu olduğu için kabul ettim. Böyle bir dolandırıcılık suçunun işlendiğini bilseydim asla kabul etmezdim. Bana verilen isim ve soyadlarının sahte olduğunu emniyette öğrendim. Kimseyi dolandırmak için çalışmadım. Müştekilerin hiçbiri ile iletişime geçmedim, para istemedim. Sadece reklam ücreti aldım. Çok üzgünüm” dedi.

Tutuklanan iki sosyal medya fenomenlerinin ne zaman yargı karşısına çıkacağı henüz belli değil.