Katlanabilir akıllı telefonlar hayatımıza girmeye devam ediyor. Bu alanda ciddi çalışmalar yürüten Samsung, Ağustos ayında Galaxy Z Fold 3 ve Z Flip 3 modelini tanıtmaya hazırlanıyor. Telefonun çıkış tarihi yaklaştıkça özellikleri sızmaya devam ediyor. Ancak neredeyse tüm teknik özellikleri sızan katlanabilir telefonlar, hala yenilikleriyle şaşırtmaya devam ediyor.

Samsung ilk defa bu modellerde ekran altı kamera teknolojisini kullanıyor. Çerçevesiz bir tasarım sunmak için kullanılan bu teknoloji, kamerayı ince bir OLED katmanını arkasına gizliyor. Böylelikle çentik ya da delik olmaksızın özçekim kamerası saklanabiliyor. Ancak gelen bilgiler bu yeni nesil çözümün geleneksel yöntemlerle yarışamadığını gösteriyor.

Samsung, Galaxy A80 için yeni bir güncelleme yayınladıSamsung, Galaxy A80 için yeni bir güncelleme yayınladı

Ekran altı kamera teknolojisi yeterince iyi değil

Galax Z Fold 3‘ün Samsung‘un ekran altı kameraya sahip ilk telefonu olup olmayacağı hala belirsizliğini koruyor. Ancak katlanabilir telefonların hala deneysel ürünler olması bu teknolojiyi kullanma şansını oldukça artırıyor. Bu durum ne yazık ki, bazı kullanıcılar tarafından olumlu karşılanmıyor. Ekran altı kamera teknolojisine son darbe ise sektörün tanıdık simalarından olan Ice Universe‘dan geldi.

ekran altı kameraekran altı kamera

Geçmişte yaptığı sızıntılarla sık sık gündeme gelen Ice Universe, Twitter üzerinden bazı açıklamalar yaptı. Ekran altı kamera teknolojileri (UDC) hakkında konuşan Ice Universe, “ikinci nesil UDC, bu yılın ilerleyen zamanlarında bazı telefonlarda karşımıza çıkacak. Hatta bazı kullanıcıları hayrete düşürecek şekilde, gelecek yıl Galaxy S22‘de bile olabilir.” ifadelerini kullandı. Ancak kendisi bu durumdan pek de memnun değil.

Bu nedenle açıklamasına “umarım bu senaryo gerçekleşmez” şeklinde devam ediyor. Görüntü kalitesini “kötü değil” şeklinde yorumlayan güvenilir isim, kalitenin amiral gemisi modeller için yetersiz olduğunun altını çiziyor. Bu açıklamalardan sonra ise kullanıcılar ikiye bölünmüş durumda. Kimileri teknolojik ilerlemenin şart olduğunu düşünürken, kimileri hazır olmayan ürünlerin akıllı telefonlarında yer almasını istemiyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Ice Universe düşüncelerinde haklı mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.