Google, Ekim ayında yapmış olduğu etkinlikte, Pixel ailesinin yeni üyeleri Pixel ve Pixel 6 Pro‘yu tanıttı. Şirket cihazları kendi Tensor işlemcisiyle birlikte piyasaya sürerken yapay zeka başta olmak üzere her anlamda selefinden daha gelişmiş olduğunu söyledi. Ancak kullanıcıların yaşadığı sorunların ardı arkası kesilmedi.

Bir önceki seri olan Pixel 5 ailesi de satışa çıktığı ilk aylarda bir takım sorunlarla baş ediyordu. Dolayısıyla benzer problemlerin Pixel 6 ailesinde de yaşanması şaşırtmadı. Ancak söylenene göre şirket, kullanıcıların en çok şikayet ettiği konulardan biri olan rastgele otomatik arama sorununu gelen bir güncellemeyle düzeltti.

Pixel 6 ailesinin AI destekli Tensor işlemcisi ve özellikleriPixel 6 ailesinin AI destekli Tensor işlemcisi ve özellikleri

Google, Pixel 6 serisindeki sorunları güncellemelerle çözüyor

Pixel 6 serisi çıktığı günden bu yana, Google Asistan’ın sıcak kelime algılama özelliğinden Play Store’a kadar pek çok farklı alanda yazılım hataları sebebiyle problemler yaşadı. Kullanıcıları en çok etkileyen sorunsa telefonu kullanmadıkları bir anda bile kendiliğinden birilerini arıyor oluşuydu.

Pixel topluluk yöneticilerinden birine göre Google’ın uygulamasını 12.43.18 ve üstü sürümlere güncellemek, rastgele otomatik arama sorunu da dahil pek çok şeye çözüm oluyor. Gerekli işlemleri yapıp cihazınızın ve Google Play Store’un son sürümünü yüklediyseniz artık “Hey Google” özelliğini açabilirsiniz.

Bu güncelleme öncesinde pek çok Pixel 6 kullanıcısı telefonları sessiz bir odanın içerisinde masanın üzerindeyken bile kendiliğinden ekranı aydınlatarak birilerini aramaya başlıyordu. Bunun “Hey Google” yani sesli komut özelliği yüzünden olduğu tahmin ediliyordu. Bu sebepten problemin adına hayalet arama sorunu dediler. Çünkü telefon sanki odada bulunan bir hayalet Hey Google, birini ara diyormuş gibi hareket ediyordu.

Tabii Google Play Store güncellemelerinin ardından bu ve benzeri sorunlar ortadan kalktı. Ancak Google kullanıcılarına cihazlarını mümkün olduğunca en güncel sürümde tutmaları gerektiğini söylüyor. Bu sayede hem problemleri daha çabuk çözebileceklerini hem de siber güvenlik açısından bunun önemli olduğu bilgisi paylaşılıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!