19 Ekim’de tanıtılan Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro, Android 12 işletim sistemi ve Google imzalı Tensor işlemcisi ile satışa çıktı. Ekran boyutu, tasarımı, kamera yetenekleri gibi detaylarıyla büyük oranda beğeni toplayan amiral gemisi cihazlar, parmak izi sensörünün geç tepki verdiği yönünde olumsuz geri dönüşler aldı.

Google Pixel 6 serisi tanıtılmadan evvel, neredeyse bütün özellikleri sızdırılmıştı. Bunların tamamına yakını da doğru çıktı. Önemli bir söylenti ise gerçekleşmedi. 19 Ekim’de düzenlenen etkinlik öncesinde, akıllı telefonda yüz ile kilit açma özelliği olacağını gösteren ekran görüntüleri çevrim içi ortamda paylaşılmıştı. Ancak Google, Pixel 6’ya yüz tanıma kilidi koymadı.

Google, Pixel 6’daki parmak izi yavaşlığına açıklık getirdiGoogle, Pixel 6’daki parmak izi yavaşlığına açıklık getirdi

Google Pixel 6’ya yüz tanıma kilidi eklemekten vazgeçmiş

XDA Developers ekibinden Mile, Pixel 6 modelinde yüz ile kilit açma desteğinin hala var olduğunu ortaya koyan bulgular yakaladı. Bulgularını Twitter hesabından paylaşan Mile, Google’ın 9 Temmuz’da Pixel 6’nın PowerHAL yapılandırma dosyasında küçük bir kod değişikliği yaptığını gözler önüne serdi.

Kod dizelerinin linkini de yayınlayan Mile, Pixel 6 için “Tuscany” takma adı ile anılan bir yüz ile kilit açma özelliği geliştirildiğini belirtti. Google’ın yüz tanıma kilidinden tamamen vazgeçmediğini ve hala üzerinde çalıştığını açıklayan Twitter kullanıcısı, şirketin, özelliğin akıllı telefonun pili üzerindeki etkilerini iyileştirmek istediği bilgisini de takipçileriyle paylaştı.

Mile’nin bulgularından anlaşılan o ki, Google aslında Pixel 6 serisine yüz tanıma kilidi ekleyecekti ancak birtakım kritik sorunlarla karşılaştığı için son anda iptal etti veya erteledi. Şirket eğer bu sorunları çözerse gelecekte yayınlayacağı küçük bir yazılım güncellemesiyle yüz tanıma kilidini akıllı telefonlara getirebilir. Ancak bu ihtimalin gerçekleşmeme olasılığını da unutmamak gerekiyor.

Pixel 6 Pro’da can sıkan bir gerçek öğrenildi!Pixel 6 Pro’da can sıkan bir gerçek öğrenildi!

Peki ya sizce en güvenli kilit açma özelliği hangisi? Yüz tanıma mı yoksa parmak izi mi? Elbette iki sistemin de birbirlerine göre avantajı ve dezavantajı illa vardır. Bu konudaki düşüncelerinizi yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.