Google’ın katlanabilir akıllı telefon pazarında ‘Pixel Fold’ ile yerini almaya hazırlandığı biliniyor. Geniş ekranlı ve katlanabilir cihazlara özel olarak geliştirilen Android 12L işletim sisteminin tanıtılmasından sonra, gözler Pixel Fold’a çevrilmişti. Bu telefonun, Android 12L ile birlikte Mart 2022’de çıkış yapabileceği tahmin ediliyordu.

Ancak Google’ın katlanabilir telefon projesini rafa kaldırdığı ortaya çıktı. Display Supply Chain Consultants (DSCC) ekibinden Ross Young’un tedarik zinciri kaynaklarından edindiği bilgilere göre, ABD’li şirket Pixel Fold’u üretmek için gerekli olan donanım parçalarının siparişlerini iptal etti.

Google Pixel 6 serisindeki otomatik arama sorunu düzeldi!Google Pixel 6 serisindeki otomatik arama sorunu düzeldi!

Google’a göre Pixel Fold rekabetçi olamayacaktı

Display Supply Chain Consultants’ın (DSCC) haberine göre Google, Pixel Fold modelinin Samsung Galaxy Z serisi gibi güçlü rakipler ile mücadele edebileceğine inanmıyordu. Telefonun Samsung karşısında şansı olmadığını düşünüyordu. Pixel Fold ile rekabetçi olup olamayacağı konusunda da endişeli olan şirket, nihayetinde iptal etme kararı aldı.

google pixel fold, android 12.1, google katlanabilir telefongoogle pixel fold, android 12.1, google katlanabilir telefon

Samsung, katlanabilir akıllı telefon pazarında hakim konumda duruyor. Çinli rakibi Huawei de Mate X serisiyle pazarda yer alıyor; fakat Huawei uzun süredir sessizliğini korurken, Samsung üçüncü nesle geçti. Google’ın Samsung ile rekabet edebilmesi için, çok daha ucuz ve albenisi olan sağlam bir alternatif sunması gerekiyordu. Bunu başarmanın yöntemini ise henüz bulamadığı iddia edildi.

Google Pixel Fold modelinin, LTPO ekran teknolojisine sahip Galaxy Z Fold 3 ile aynı boyutta olması ve 120Hz’e kadar değişken yenileme hızı sunması bekleniyordu. Z Fold 3 ile arasındaki en büyük fark; ekran altı kamerayı desteklememesiydi.

Ayrıca kameraların son teknoloji olmayacağına dair söylentiler de vardı. Pixel Fold modelinde kullanılacak kamera sisteminin, Pixel 6 serisinden daha düşük olacağı iddia ediliyordu. Haliyle bu durum, telefonu Galaxy Z Flip 3 karşısında zora sokacaktı.

Xiaomi atağa geçti: Katlanabilir telefon üzerinde çalışmalar hızlandı!Xiaomi atağa geçti: Katlanabilir telefon üzerinde çalışmalar hızlandı!

Google’ın Pixel Fold’u iptal etmesi elbette katlanabilir telefondan vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Belki de, şirketin önümüzdeki sene daha rekabetçi olacak bir model tanıtmaya hazırladığına ilişkin söylentiler duyabiliriz.