Arama motoru alanındaki başarısını akıllı telefon sektöründe de göstermek için çalışmalarına devam eden Google, ekim ayında kendi üretimi Tensor işlemcisinden güç alan Pixel 6 serisini vitrine çıkardı. Tasarım olarak şirketle özdeşleşen görünümü koruyan telefonlar, teknik özellik tarafında kullanıcılara kaliteli bir deneyim vadediyordu.

Özellikle seri tanıtılmadan önce 30W şarj cihazıyla yarım saatte yüzde 50 şarj olduklarına yönelik reklamlar bile yapan Google, geçtiğimiz haftalarda Android Authority tarafından yaptığı birtakım testler sonrası bir anda tepkilerin odak noktası oldu. Sonuçlara göre telefonlar maksimum 22W hızında şarj oluyordu. Bunun üzerine Google, kısa süre önce konu ile ilgili net bir açıklama yaptı.

Google, şaşırtıcı bir sebeple Pixel Fold’u iptal etti!Google, şaşırtıcı bir sebeple Pixel Fold’u iptal etti!

Google, Pixel 6 serisinin gerçek şarj hızlarını açıkladı

Google, son dönemde artan eleştiriler üzerine resmi bir blog yazısı yayınladı. Söz konusu yazıda Pixel 6 serisinin 30W ile şarj olmadığını kabul eden şirket, aynı zamanda telefonların gerçek şarj hızlarını da açıkladı. Bilindiği üzere telefonların kutusundan şarj cihazı çıkmıyor. Ancak şirket, serinin 30W şarj desteklediği gerekçesiyle ek olarak bu hızlara sahip şarj cihazı satıyor.

pixel 6 serisi şarjpixel 6 serisi şarj
Pixel 6 serisi şarj hızları

Bu noktada Pixel 6’nın 21W, Pixel 6 Pro’nun ise sadece 23W şarj hızlarını desteklediği açıklandı. Öte yandan telefonların şarj olma durumlarının çeşitli faktörlere bağlı olduğu ifade eden şirket, şarj düzeyi, sistem kullanımı, sıcaklık gibi birçok faktörün şarj hızları üzerinde doğrudan etkisi olduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra şirket, telefonların yarım saatte yüzde 50 oranında şarj olduğunu, ardından hızların belirli ölçüde düşürülmesiyle yarım saat sonra yüzde 80 seviyelerine geldiğini ve kalan yüzde 20’lik kısmın ise pilin bozulmasını en aza indirgemek için daha da düşük hızlarda şarj edildiğini açıkladı.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Google’ın şarj hızları konusunda yaptığı açıklama, sizleri tatmin etti mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.