Akıllı telefonlardan daha önce piyasada yer alan tabletler, ilk olarak Windows destekli tablet PC olarak karşımıza çıkıyordu. Android tabletler da yıllardır piyasada yer alıyor ancak kullanıcı deneyimini hala istenilen seviye çıkarabilmiş değil.

Google, Android 12L ile bu durumu lehine çevirip kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirmek istiyor. Özellikle büyük ekranlara yönelik optimizasyonların artırılması planlanıyor.

Android 12L alacak telefonlar belli oldu!Android 12L alacak telefonlar belli oldu!

Google, Android 12 ile tabletleri daha kullanışlı hale getirecek

Google’ın mobil platformu en azından telefon uygulamalarını indirebilmeyi sağlıyor. Lakin Apple’ın tabletlere özel geliştirdiği iPadOS ile karşılaştırıldığında hala yetersiz kalıyor. Öte yandan uygulamalarının Android cihazlarda optimizasyonunu iyi sağlamak isteyen geliştiriciler de bulunuyor.

Google tarafından yakında tanıtılması beklenen Android 12L işletim sisteminin; büyük ekranlara daha fazla önem verdiği ortaya çıktı. Ayrıca geliştiricilere, uygulamaların bu tür cihazlarda daha iyi çalışmasını sağlamak için ihtiyaç duydukları imkanları da sağlayacak.

Google’ın büyük ekranlar diye bahsettiği cihazlar sadece tabletleri içermiyor. Android 12L, daha büyük ekranlara, yani katlanabilir telefonların yanı sıra Android uygulamalarının ayrı bir harici ekranda çalıştığı durumları da kapsıyor. Harici bir monitöre bağlama veya Google’ın Chromebook’larında Android uygulamalarını kullanma özelliğini de içeriyor.

Google, geliştiricilere yönelik son blog gönderisinde; geliştiricilere Android 12L ile sahip olacakları yeni araçları ve özellikleri de açıklıyor. Android’in tasarım yönergelerinde ve araçlarında yapılan güncellemeler; geliştiricilerin işlerini daha kolay yapabilmesini ve uygulamaları daha iyi geliştirebilmesini sağlıyor.

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çalışma yapan Google, büyük ekran destekleyen uygulamaları ön plana çıkaracak. Tablet, katlanabilir telefon ve Chromebook kullanıcıları, Play Store arama sonuçlarında cihazlarının; ekran boyutlarıyla uyumlu uygulamaları üst sırada görecek.