Gündemimiz Corona virüsünden başka bir şey değilken bilim insanları uzayın derinliklerindeki araştırmalarına devam ediyor. Bu kapsamda evrenin de en gizemli ve merak edilen dev yıldızı olan Güneş hakkında yeni bilgiler keşfedildi. Güneş Sistemimizdeki Corona yapısı(yani taç yapısı) ilk kez görüntülendi, bu ise bilim dünyasında heyecan uyandırdı.

Yanlışlıkla dünyanın en karanlık maddesi keşfedildiYanlışlıkla dünyanın en karanlık maddesi keşfedildi

Güneş sistemi Corona yapısı şaşırtıyor

Görüntülenen bu Güneş sisteminin ayrıntıları NASA’nın 2012 yılında Güneş’in atmosferini incelemek için gönderdiği bir alt yörünge teleskobu olan High-Resolution Coronal Imager( Yüksek Çözünürlüklü Koronal Görüntüleyici) ile ortaya çıkıyor. Tıpkı dünyadaki ilk kara deliğin fotoğrafının çekilmesi gibi bu da yıllar süren bir çalışmanın eseri olarak karşımıza çıkıyor.

Bilim insanları Güneş’in atmosferinin şimdiye kadar ki çekilmiş en yüksek çözünürlüklü görüntülerinden yola çıkarak önemli yorumlamalar yapabiliyor. Güneşin manyetik plazma iplikleri(Corona yapısı) detaylı bir şekilde görülüyor. Güneş Sistemi Corona yapısı hakkında daha fazla yorum yapabilen bilim insanları aynı zamanda aktif dış katman hakkında daha yerinde yorumlar yapabilir hale geliyor.

Güneş’in atmosferini incelemek için kullanılan görüntüler, Corona olarak adlandırılan yapının da detaylarını ortaya çıkartıyor. Güneş’in toplam büyüklüğünün yüzde 0,01’i olarak bilinen bu yapı, bilim insanlarına bol miktarda fikir veriyor. NASA ve Central Lancashire Üniversitesi‘ndeki araştırmacıların ortak çalışmasıyla ortaya çıkan görüntülerin işlenmesi de oldukça emek gerektiriyor.

NASA, devasa güneş fırtınalarını inceleyecek!NASA, devasa güneş fırtınalarını inceleyecek!

Güneş’i anlamak için araştırmalar sürüyor

Elde edilen görüntülerin analiz edilmesiyle inanılmaz derecede ince, milyonlarca dereceye ulaşan bu plazma iplikleri, aşırı sıcak bir yapıda ve gaz içeriyor. Yüzlerce kilometre genişliğinde olun bu yapı için hala karanlık olan noktalar bulunuyor, oda bu yapının oluşmasında neyin etkili olduğu. Bu nedenle hala tartışma konusu olan bu durum için bilim insanları hala çalışmalar yapıyor.

Güneş Sistemi Corona yapısı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isteyen bilim insanları, söz konusu iplik yapının patlamalarıyla birlikte nelere mal olabileceğini öğrenmek istiyor.

Bilim insanları ilerleyen günlerde, bu ince ipliklerin Güneş patlamaları ve fırtınaların şekillenmesine nasıl yardımcı olabileceği ve Güneş’ten dışarıya doğru yayılan ve doğrudan Güneş Sistemi boyunca hissedilebilecek rüzgarları üzerinde odaklanacak.

Konu hakkında verilerin hala toplandığını ve araştırmaların devam ettiğini söyleyelim. Güneş’in görüntülenen yapısının fotoğrafları için sizi haberin başında yer alan galeriye davet ediyoruz.