Sizler için her hafta, Türkiye ve dünyada ki bilimsel araştırmaları ve yeni gelişmeleri popüler bilim başlığı altında bir araya getireceğiz. Bu hafta; Yapay et üretiminde soyanın rolü, ay kolonizasyonu için yeni gelişmeler, Corona virüsü için yapay zeka kullanımı ve kanser için erken tanı imkanı gelişmelerini sizler derledik.

Modern dünyayı asıl ayakta tutan temel direklerden birinin bilim olduğunu Corona krizi ile birlikte çok daha iyi öğrenmiş olduk. Her ne kadar bütün dünyada teknolojik yatırımlar, ticari anlaşmalar durmuş olsa da bilim insanları halen yeni araştırmalar yapmaya devam ediyor. İşte bu haftanın yeni popüler bilim gelişmeleri.

Popüler bilim gelişmeleri- 1 Nisan

Yapay et için soyanın rolü büyük olacak

İnsanlığın et ile olan ilişkisi bugünün modern toplumunun temelini oluşturuyor. Ancak bu ilişki dünyanın sınırlı kaynakları için en büyük tehditlerden biri. Sürekli artan insan nüfusu ve bunu doyurmak için sürekli artan büyük baş hayvan miktarı, en büyük sorunlarımızdan biri.

Bilim insanları uzun bir süredir bu soruna çözüm bulmak için yapay et üretmenin yollarını arıyor. Aslında yapay derken burada inek hücresinden üretilen bir yapay et üretiminden bahsediyoruz.

Yeni Uzay İstasyonu parçalarını SpaceX taşıyacakYeni Uzay İstasyonu parçalarını SpaceX taşıyacak

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, soya kültürünün inek kök hücresinden et yapmak için ideal bir ortam sağladığı yönünde. İsrail bilim insanları yaptıkları son deneyler sonrası bu üretilen etler için tadım testleri yapmaya başladı.

popüler bilim, ay, yapay et, corona virüsü

popüler bilim, ay, yapay et, corona virüsü

Buna göre soya kültürü ile yapılan bu yapay et ilk tadım testlerini geçti. Teste katılanların geneli yapay et tadının, gerçek et tadına çok yakın olduğu görüşünde.

Peki gerçekten ilerde ineklere ihtiyaç duymadan et yiyebilecek miyiz? Ya da bu yapay et tüketimi gerçekten de insanlık için bir kurtuluş reçetesi olabilir mi? Bu sorunun cevaplarını öğrenmek için çok beklemeyeceğiz gibi görünüyor.