Mercan resifleri su altındaki eşsiz dünyalardan birisi. Ilık ve durgun sularda bulunan bu mercan resiflerinin oluşumu için binlerce yıl gerekiyor. Bu kadar etkileyici ve güzel olan canlıların hastalanması deniz ekosistemi için oldukça tehlikeli, sonuçta bu mercan resifleri yüzlerce canlıya ev sahipliği yapıyor.

NASA’dan uyarı: Bir asteroit dünyaya yaklaşıyorNASA’dan uyarı: Bir asteroit dünyaya yaklaşıyor

Mercan resifleri su altı hoparlörleri ile tedavi edilecek

Mercan resifleri iklim değişikliğinden en çok etkilenen canlılar arasında yer alıyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre Avustralya‘nın Great Barrier Reef‘inde ölü mercanların yanına yerleştirilen su altı hoparlörlerinin, yeni balıkların ortaya çıkmasını sağlayıp mercanlar da konaklamasını sağladı. Balıklar popüler müzikleri dinlemiyordu. James Cook Üniversitesi ve Avustralya Deniz Bilimleri Enstitüsü, resiflerin çok gürültülü yerler olduğunu açıkladı. Hoparlörlerden çıkan seslerin, karides kabuklarının çatlaması ve balıkların çıkardığı sesler olduğunu belirtti.

mercan resifleri - 1

mercan resifleri - 1

Resifler, ekosistemlerine zarar veren veya kendisinden ayrılan canlılardan sonra ölmeye başlıyor.  Bu seslerin diğer balıkların cesaretlenmesine yardımcı oluyor. Bu sayede resifler kendilerine akın eden balıklar ve diğer canlılar sayesinde yaşamaya devam edebiliyorlar.

Bu tedavi yöntemi mercan resiflerinde bulunan canlı çeşitlilik oranını yüzde 50 oranında artırmış. Son yıllarda okyanus sularındaki sıcaklık artışı mercan resiflerine çok fazla zarar vermiş. “Akustik Zenginleştirme” ne kadar işe yaramış olsa da ne yazık ki bu sorunların tamamına kesin bir çözüm getirmiyor.