Japon Uzay Ajansına (JAXA) ait Hayabusa2 uzay aracı bir yıldan fazla bir süredir asteroit Ryugu’nun yörüngesinde duruyor. Üzerinde taşıdığı robotları asteroit’in yüzeyine bırakarak numune almasını sağlıyor. Robotlar asteroit üzerine indikten sonra sert darbeler vurarak numune alabiliyor.

Mars depreminin sesleri yayınlandıMars depreminin sesleri yayınlandı

Hayabusa2 uzay aracı önümüzdeki yıl dünyaya dönecek

JAXA Hayabusa2’yi ve onun değerli asteroit örneklerini kısa bir süre sonra eve getirmeyi umuyor, ancak konuşlandırması gereken sadece bir robot daha var. Uzay aracı beraberinde birkaç tane daha robot taşıdı ve JAXA, uzay aracının dün gece son robotu bıraktığını açıkladı. Minerva-II2 adındaki robot, yaklaşık 1 km’lik bir yükseklikten inişe başlamış durumda. Ne kadar inmeye başlamış olsa da robotun asteroit’e varması gelecek haftanın başlarına doğru olması tahmin ediliyor. Uzay aracı, robotu bıraktıktan sonra ilerlemesini izleyebilmek için daha yüksek bir yörüngeye döndü.

İlk robotik keşif turu Minerva-II1A ve Minerva-II1B’den oluşuyordu. Bu davul şeklindeki robotlar, yüzey boyunca zıplamalarına, fotoğraf çekebilmelerine ve yol boyunca sıcaklık verileri toplamalarına izin veren donanımlara sahipti.

Minerva-II2’nin Hayabusa2’den çekilmiş fotoğrafı

Yukarıdaki resimde Minerva-II2’yi içeren iniş modülü gösteriliyor. Aşağıdaki fotoğrafta ise robotun gerçekte nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Minerva-II2

JAXA bu sayede beklenenden çok daha düzensiz olan asteroit Ryugu’nun yapısını anlayabilmişti. 2018 yılının sonlarında Hayabusa2 MASCOT adlı başka bir robotu bıraktı. Bu robot, yüzeyde hareket etmek için öncekiler ile benzer bir yöntem kullandı. Ancak robotun şekli kutuya benziyordu ve şarj olabilmek için bir güneş paneline sahip değildi. Kapatılmadan önce dahili pil gücü ile sadece 16 saat çalışabildi.

Minerva-II2, Hayabusa2’deki üçüncü robot. Bu robot öncekiler gibi yine hareketli bir model. Minerva-II2, önceki Minerva kaşifleri gibi davul şeklindedir fakat onlardan daha büyüktür. JAXA daha önce Minerva-II2’nin işlemcisi ile ilgili olası sorunları bildirmişti. Robotun asteroit üzerinde topladığı verileri uzay aracına aktarmasında bir sorun oluşturabilir. Şu anlık bir zararının olmadığı tespit edilmiş durumda.

Asteroit üzerinden alınan örnekler, 2020 yılının sonlarına doğru Dünya’ya getirilmesi planlanıyor.