Raspberry Pi 4 bundan yaklaşık bir yıl önce tanıtıldı. Kredi kartı büyüklüğündeki bu bilgisayar, özelleştirilmesi ve birçok farklı amaç için kullanılabilmesiyle öne çıkıyor. Peki, bu tek kart bilgisayarlar dünyasında sadece Raspberry Pi mi var? Tabii ki hayır! İşte Raspberry Pi alternatifi tek kart bilgisayarlar.

Raspberry Pi 4 tanıtıldı! 4K desteği geldi!Raspberry Pi 4 tanıtıldı! 4K desteği geldi!

Raspberry Pi alternatifi tek kart bilgisayarlar

Raspberry Pi alternatifi tek kart bilgisayarlar listesine geçmeden önce Pi 4 modelinden biraz bahsedelim. Tasarımı Pi 3 Model B+ ile neredeyse aynı olan yeni mini bilgisayar gücünü Cortex-A72 mimarisinden alıyor. 1.5 GHz hızında çalışan dört çekirdekli işlemcinin yer aldığı Pi 4 bu sayede H.265 donanım kod çözme yeteneğine sahip. Raspberry Pi 4’ün 1 GB, 2 GB ve 4 GB RAM olmak üzere üç farklı bellek kapasitesi sunan versiyonu var.

Peki Wired tarafından hazırlanan Raspberry Pi alternatifi tek kart bilgisayarlar listesinde kimler var?

Pine64 Rock64

Rock64, ilk olarak 2017 yılında piyasaya sürüldü. Pine64 imzalı Rock64’te maksimum hızı 1.4 GHz olan Cortex-A53 CPU kullanılıyor. 4K video çıkışı, HDR10 desteği, USB 3.0, HDMI 2.0a, eMMC depolamayı kullanma seçeneği bulunuyor. Aynı zamanda bir gigabit Ethernet bağlantısı da mevcut. Pine64, Rock64’ü uzun süreli planlarına dahil etmiş durumda. Bu da şirketin 2022 yılına kadar Rock64 üretimine devam edeceğini gösteriyor.

Android 7.1 ve Debian gibi işletim sistemlerini destekleyen Rock64’ün fiyatı yaklaşık 25 dolardan başlıyor.