Uzun süredir ABD yasakları ile mücadele eden Huawei’ye işlemci darbesi vurulduğunu duyurmuştuk. ABD’nin uyguladığı yasakların dozunu artırması sonrasında TSMC’nin Huawei’nin işlemcilerini üretmesinin önü kesildi. Bu kapsamda Huawei, Kirin işlemcilerin üretimi için diğer şirketlerle görüşürken, Qualcomm ve MediaTek seçeneklerini de değerlendirmeye başladı.

Huawei’den akıllı otomobil hamlesi! iOS’a rakip mi?Huawei’den akıllı otomobil hamlesi! iOS’a rakip mi?

TSMC, Huawei telefonlar için son teslimatı yapacak!

İşlemci üreticisi TSMC artık Huawei’den sipariş almayacağını duyurdu. Aslında 15 Mayıs’tan bu yana yeni siparişler alınmıyordu, ancak daha önce verilen işlemci siparişlerinin teslim edilmesinin önünde bir engel bulunmuyor. Bu kapsamda son teslimatın 14 Eylül tarihinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

huawei tsmc

huawei tsmc

Android işletim sisteminde Google uygulamalarına alternatifler geliştirmek, Huawei’yi ABD ile mücadelesinde güçlü kıldı. Ancak, işlemci üretimi konusunda darbe vurulması Çinli teknoloji devini oldukça zora soktu.

Zira yıllardır telefonlarının büyük bir bölümünde kendi işlemcilerini kullanan Huawei’nin bundan sonraki süreçte ne yapacağı bilinmezliğini koruyor. TSMC’nin bu durumdan hoşnut olmadığı ortada. Zira, 2019 yılında elde ettiği gelirin daha doğrusu yaptığı satışın yüzde 23’ü Huawei’ye ait. Bu çerçevede TSMC’nin gelirlerinde önemli bir düşüş yaşanması kaçınılmaz.