Instagram, son birkaç aydır özellikle TikTok ile olan rekabetini artırmak için türlü yenilikler getiriyor. Geçtiğimiz günlerde Mark Zuckerberg, Reels videoları için içerik üreticilere belli bir izlenme karşılığında ödeme yapacağını açıkladı ve bazı kullanıcılar tarafından da doğrulanmıştı. Reels videoları için yapacağı ödemelerin ardından Instagram, şimdi bir başka özellik ile karşımızda.

Tersine mühendis Alessandro Paluzzi, kendi Twitter hesabında Instagram’ın iOS kullanıcılarına getirmeyi düşündüğü bazı fonksiyonlar hakkında birkaç güncelleme bilgisi paylaştı. Bu özelliklerden biri ise canlı yayınlara moderatör eklemek olacak. İşte ayrıntılar…

Instagram, kullanıcılarına para ödeyecek!Instagram, kullanıcılarına para ödeyecek!

Instagram canlı yayın moderatörleri getirecek

Bahsettiğimiz canlı yayın moderatör sistemi, birçoğunuzun bildiği üzere Twitch gibi canlı yayın platformlarında mevcut. Bu canlı yayın moderatörleri, bir nevi yayın sahibinin asistanı işini görüyor. Bu asistanlar, yayın sırasında gelen yorumları, canlı yayın isteklerini, soruları ve aklınıza gelebilecek diğer mekanik işlemleri yönetebilecek. Bu özellik, Influencer ve sanatçılar için oldukça kullanışlı olacak gibi görünüyor.

Paluzzi, bu moderatör ekleme özelliğinin şu anlık tek kişiyle sınırlı olduğunu açıkladı. Spaces kısmında da aynı sisteme sahip Twitter, yayıncının iki moderatöre sahip olmasına olanak tanıyor. Ancak şu anlık Instagram için bu yardımcı özellik yalnızca bir kişiyle sınırlı durumda.

Canlı yayına moderatör ekleme özelliği şu an mevcut değil. Ancak Instagram için içerik oluşturucular son dönemlerdeki rekabetlerin de ışığında kritik bir nokta olduğundan şirket, bu özellik üzerinde sıkı çalışıyor.

Hikayelerle ilgili bir diğer güncelleme

Canlı yayın moderatörlerinin yanında Instagram, aynı zamanda hikayeler özelliği için de yeni fonksiyonlar ekleme peşinde. Şirket, hikaye özelliğine bir beğeni butonu koymak üzerinde çalışıyor. Bu özelliğin test süreci, Ağustos ayında başlamıştı. Alessandro Paluzzi‘nin verdiği bilgiye göre, bu beğeniler Hikayeyi Görüntüleyenler kısmıyla aynı kısımda tam yanında bulunacak. Bu özelliğin ne zaman geleceği ya da geleceğinin kesinliği ise henüz belli değil.

Siz Instagram‘a gelecek canlı yayın moderatörlüğü hakkında ne düşünüyorsunuz? Instagram, TikTok’un ardından canlı yayınları artırarak Twitch’e de rakip olmak mı istiyor? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.