iPhone ve iPad modellerinde yıllardır kendi işlemcilerini kullanan Apple’ın bilgisayarlarında da kendi işlemcilerini kullanacağı uzun süredir konuşuluyordu. Son günlerde ortaya çıkan ARM işlemcili Mac sızıntılarının ardından WWDC 2020 etkinliğinde duyurulan Apple Silicon ile bu durum resmiyet kazandı.

Mac için tarihi bir gün” sözleri ile sahneye çıkan Tim Cook, Apple Silicon ile donanım ve yazılım entegrasyonunun zirveye taşındığını açıkladı. iPhone ve iPad’lerde yıllardır hem yazılımın hem donanımın Apple’a ait olması performansı üst noktalara taşıdı. Aynı durum Mac bilgisayarlar için de geçerli olacak.

macOS Big Sur 11.0 tanıtıldı! İşte yeniliklermacOS Big Sur 11.0 tanıtıldı! İşte yenilikler

Apple Silicon: Intel işlemcili Mac modelleri için yolun sonu!

Sadece performans artışı ile sınırlı kalınmayacağını belirten Apple, watt başına performans değerinin yani verimliliğinde artacağını vurguladı. Şirketin Final Cut Pro gibi profesyonel uygulamaları, yeni işletim sistemi macOS Big Sur ile Apple’in işlemcilerini destekliyor hale gelecek. Yani Apple’ın hedefi bu geçiş sürecini en hızlı şekilde tamamlamak.

Yazılım mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, “Geliştiricilerin büyük çoğunluğu birkaç gün içinde uygulamaları uyumlu hale getirebilecek” diyor. Microsoft, Office uygulamalarının bu yeni işlemci ile uyumlu hale gelmesi için çalışmalarına başlamış durumda. Benzer şekilde Adobe’de Apple Silicon uyumluluğu için kolları sıvadı.

Hatta, performans farkını göstermek amacıyla 5 GB büyüklüğündeki Photoshop PSD dosyasının bu işlemci ile rahatça düzenlenebildiği gösterildi. Uzmanlar tarafından yapılan ilk yorumlar, Apple Silicon’un ortaya çıkmasında Intel’in payının oldukça büyük olduğu yönünde. Özellikle son yıllarda AMD Ryzen işlemciler ile kıyaslandığında yenilikçilik ruhunu kaybettiği sıkça dile getirilen Inte’in, işlemcilerinin performans artışı konusunda yavaş kalmaya başlamasının Apple’ın işlemci çalışmalarını hızlandırdığı vurgulanıyor.

Microsoft’ta ARM işlemcili cihazlar ile karşımıza çıktı. Hatta ARM tabanlı donanım için tasarlanan Windows RT işletim sistemini yayınladı. Ancak, Apple’ın daha önceki deneyimleri göz önünde bulundurulduğunda, Apple Silicon’un başarılı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.