10. nesil Comet Lake işlemcilerini geçtiğimiz aylarda tanıtan Intel, uzun süredir 14 nm litografide takılı kalmış durumda. Bu konu sebebiyle başı oldukça ağrıyan Intel, biran önce 10 nm ve altına düşmek istiyor. Mobil tarafta Tiger Lake işlemciler ile birlikte 10 nm işlemcilere geçecek olan Intel, masaüstü taraf için de müjdeyi verdi. Gelen haberlere göre, 10 nm Intel Core Alder Lake işlemciler onaylandı.

AMD tarafında ise 3. nesil Ryzen işlemciler 7 nm litografiye sahip. Yıl sonunda çıkacak 4. nesil işlemciler ise 7 nm+ litografi ile gelecek.

Apple, AMD ve NVIDIA etkisi: Intel’den kötü haber!Apple, AMD ve NVIDIA etkisi: Intel’den kötü haber!

Intel Core Alder Lake işlemciler onaylandı

14 nm litografinin altına nihayet düşen Intel, masaüstü tarafında bu düşüşün Alder Lake ile geleceğini onayladı. Birçok kişi, 10 nm litografinin 11. nesil Rocket Lake işlemciler ile birlikte gelmesini bekliyordu. Rocket Lake işlemcilerin 2021 yılının başlarında tanıtılması beklenirken, Alder Lake işlemcilerin ise 2021 yılının ikinci yarısında tanıtılması bekleniyor.

Intel Core Alder Lake işlemciler ile birlikte sokette de değişim olacak. 10. nesil ile birlikte LGA 1200 soketine geçiş yapan Intel, 12. nesil işlemciler ile birlikte LGA 1700 soketine geçiş yapacak. Özellikle tüketiciler, Intel’in iki yılda bir soket değiştirmesini oldukça eleştiriyor. İşlemci ve anakart ikilisine 800 dolar civarında harcama yapan kişilerin, bu harcamanın hakkını uzun süre alamadıklarını belirtiyor.

Bunun yanında 12. nesil Alder Lake işlemcilerin amiral gemisi, 16 çekirdek ile gelebilir. Bu çekirdeklerin sekizi yüksek güç isteyen işlemler, kalan sekizi de düşük güç isteyen işlemler için ayrılmış durumda. Buna ek olarak Alder Lake işlemciler ile birlikte gelecek LGA 1700 soketinin, DDR5 RAM desteğine de sahip olması bekleniyor. PCIe 4.0 desteği ise, 11. nesil Rocket Lake işlemciler ile gelecek Z590 anakartlarda sağlanacak.