WWDC 2020’nin başlamasıyla birlikte macOS Big Sur 11.0 duyuruldu. Duyuruda en dikkat yeniliklerden biri de Apple Silicion oldu. Artık firma iPhone ve iPad modelleri olduğu gibi Mac modellerinde de kendi işlemcisini kullanacak. Bu yeniliğin duyurulmasının ardından Intel, Apple Silicon hakkında açıklama yaptı.

Apple CEO’su Tim Cook, yeni tür donanım bilgisini paylaşırken “Mac için tarihi bir gün” cümlesini söyledi. CEO Cook, yazılım ve donanım entegrasyonunda büyük kazanım elde edildiğini ve bunun da kullanıcılara yararı olacağını belirtti.

Intel işlemcili Mac’lere veda: Apple Silicon duyuruldu!Intel işlemcili Mac’lere veda: Apple Silicon duyuruldu!

macOS Big Sur 11.0 tanıtıldı! İşte yeniliklermacOS Big Sur 11.0 tanıtıldı! İşte yenilikler

Intel, Apple Silicon için açıklama yaptı

Apple, Mac modellerinde kendi işlemcilerini kullanacağı süreci başlatmış oldu. Ancak bu adımla birlikte gözler, uzun zamandır işlemcilerinin Mac modellerinde kullanılan Intel’e çevrildi. Çünkü büyük kullanım oranlarına sahip olan Mac modellerine, Intel işlemcileri güç veriyordu. Intel’den yapılan ilk açıklamada, firmanın iyimser bir havada olduğu görüldü.

Konu hakkında açıklama yapan Intel sözcüsü “Apple, birçok iş alanını içeren bir iş ortağı ve biz onları desteklemeye devam edeceğiz.” dedi. Böylelikle de iki firmanın ilerleyen zamanlarda da beraber çalışacağı anlaşılıyor.

intel apple silicon

intel apple silicon

Intel, Apple Silicon konulu açıklamanın devamında “Intel, en gelişmiş bilgisayar deneyimini sunabilmek için çalışmalarına odaklanmış durumda. Geniş bir teknoloji alanında gerçekleştirilen çalışamalar, Intel’in güç verdiği platformlar, dünya genelindeki kullanıcılara gelişmiş deneyim sunacağına inanıyoruz. ” söylendi. Gelişmiş deneyim için de Tiger Lake mobil platformu örnek gösterildi.

Apple’ın kendi işlemcisinin bulunduğu ilk Mac de WWDC 2020’de duyuruldu. Geliştiricilerin kullanması için geliştirilen modelde, A12Z işlemci, 16 GB RAM ve 512 GB SSD depolama bulunuyor. Bu modelde macOS Big Sur geliştirici beta sürümü ve güncel Xcode bulunacak.

Ayrıca, Intel işlemcili yeni Mac modellerinin tanıtılacağı ve bunlara destek verilmeye devam edileceği belirtildi.