Dünya çapında oluşan çip sıkıntısı Apple‘ı da etkiledi. Bu durum, şirketin neredeyse tüm portföylerinde nakliye gecikmelerine yol açtı. Geçtiğimiz günlerde Apple, iPhone 13 üretimini çip sıkıntıları nedeniyle yavaşlatmamak adına, iPad üretimini yüzde 50 azaltmıştı. Şimdi ise iddialara göre, şirketi zora sokan bu durum yavaş yavaş düzeliyor ve çip sıkıntısının giderilmeye başlanmasıyla üretim giderek hızlanıyor.

Apple, iPhone 13’ün kamera yeteneklerini videoda sergilediApple, iPhone 13’ün kamera yeteneklerini videoda sergiledi

iPhone 13 çip sıkıntısından kurtuluyor

Son dönemlerde iPhone 13 serisinin bazı yapılandırmalarında ve belirli pazarlarda ürünlerin gönderim süreleri bir hayli uzuyordu. DigiTimes‘ten alınan bilgiye göre tatil alışverişlerinin yaklaştığı dönemde çip kıtlığını büyük ölçüde gidermeyi başaran Apple, iPhone 13 üretimini hızlandırdı.

Apple‘ın tedarikçileri bileşen kıtlığının üstesinden gelmiş gibi görünüyor. Verilen rapora göre, şirketin tedarik zinciri ortakları, iPhone 13 için edilen talepleri fark etmeye başlıyor ve tedarik edeceği bileşenleri taleplere uygun olarak daraltıyor. Bu biraz da, iPhone‘un içine yerleştirilmiş entegre devre kartlarının (IC) hızlandırılmış üretiminden kaynaklanıyor.

Çip sıkıntısı Apple’ın gelirini etkiledi mi?

Dünya çapında yaşanan çip kıtlığı, Apple’ın önceden hedeflediği tahmini geliri etkiledi. Bu kıtlık nedeniyle Apple, 2016‘dan bu yana ilk defa tahmini gelirinin altında kaldı. Şirket, beklenen gelirin yaklaşık olarak 6 milyar dolar gerisine ancak ulaşabildi.

Apple‘ın CEO‘su Tim Cook ve Cupertino‘nun CFO‘su Luca Maestri, kıtlık nedeniyle oluşan 6 milyar dolarlık gelir açığının, tatil çeyreğinin de yaklaşmasıyla artabileceği konusunda uyardı. Çünkü yılın tatil çeyreği, birçok şirket için satış açısından büyük önem taşıyor.

Apple’ın yeni genişletilmiş iade politikası

Apple, tatil dönemi alıcıları için uyguladığı 1 Kasım ve 25 Aralık tarihleri arasında iade politikasını 8 Ocak tarihine kadar uzattı. Bu yeni genişletilmiş iade politikası iPhone‘lar, iPad, Mac, Apple Watch, Apple TV, Airpod‘lar, HomePod mini ve Apple‘ın portföyündeki diğer ürünler için geçerli olacak.

Yalnızca Türkiye, ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Almanya ve diğer bazı pazarlardan alışveriş yapanlar bu politikadan yararlanabilecek. 25 Aralık‘tan sonra yapılan satın alma işlemleri de normal iade politikasına dahil olacak. Ürün satın alındıktan 14 gün içerisinde iade edilebilecek.