JP Morgan Chase’in yeni bir yatırımcı raporuna göre, gelecek yıl göreceğimiz iPhone 14 serisinin yeni titanyum alaşımlı kasa tasarımına sahip üst düzey modellerle kullanıcılarla buluşması bekleniyor.

iPhone 13’ten Apple kullanıcılarını sevindiren gelişmeiPhone 13’ten Apple kullanıcılarını sevindiren gelişme

iPhone 14 serisi titanyumdan yapılacak

Rapora göre titanyum alaşımı kullanımı, iPhone 14 serisindeki kasa tasarımında en büyük değişikliklerden biri olacak. Apple’ın üretici ortağı Foxconn, üst düzey modeller için titanyum çerçevelerin özel üreticisi olacak.

Titanyum paslanmaz çeliğe kıyasla çizilmelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlayan nispeten yüksek bir sertliğe sahip. Bu sertlik, aynı zamanda bükülmelere dayanacak kadar güçlü. Çelikten yüzde 45 daha hafif ve alüminyumdan iki kat daha güçlüyken bu alaşımdan yalnızca yüzde 60 daha ağır. Ayrıca diğer birçok alaşıma kıyasla korozyona karşı daha dayanıklı.

Yine de titanyumun bazı dezavantajları var. Birçok kişinin takıntılı olduğu parmak izleri, titanyum alaşımlı yüzeylerde kolayca görülebiliyor ve tüketici cihazlarında hoş olmayan izler bırakabiliyor. 

Ancak Apple, bu iki sorunun üstesinden nasıl gelebileceğini araştırıyor. Son patent başvuruları, Apple’ın metal yüzeyler için cihazlarda parmak izlerinin görünümünü önemli ölçüde azaltabilecek ince oksit kaplamaların kullanımını araştırdığını ortaya koyuyor.

Bu arada, JP Morgan Chase’in raporu, gelecek yılki “iPhone”un yaklaşan iPhone 13’ten daha büyük teknik değişiklik içereceğine dair söylentileri doğruluyor ve Apple’ın 2022’yi bir iPhone’un süper dönüşümü ve normalden çok daha fazla insanın iPhone’a geçtiği bir yıl olarak belirlediği görülüyor.