İçinde bulunduğumuz yaz aylarında ısılarda da bir yükseliş gerçekleşti. Bu ısı yükselmesi sonrası da bilgisayarlarda bu durumdan olumsuz etkilendi. İşte bu videomuzda bilgisayar soğutma için yapılması gerekenlere detaylı bir şekilde bakıyoruz. Isınan bilgisayar nasıl soğutulur? İşte merak edilen tüm detaylar!

Telefonlara uzaktan eriştiren uygulama AirDroid incelemeTelefonlara uzaktan eriştiren uygulama AirDroid inceleme

Bilgisayar soğutma için yapılması gerekenler!

Bildiğiniz üzere masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar içerisinde yer alan fanlar sayesinde hava akışı sağlayıp soğutma yapabiliyor. Bu fanlar ne kadar düzgün çalışırsa soğutma tarafında bize performans avantajı sağlanıyor. Bundan dolayı da bu fanların dönüş hızları oldukça önemli. Bu tarafta  yapmanız gereken kasa içerisinde yer alan fanların ve genel olarak kasanın temizlenmesi. Bu fanlarda toz birikmesi ile fanların dönüş hızları azalıyor ve soğutma tarafında düşüler yaşanıyor. Sözü daha fazla uzatmadan sizi video ile baş başa bırakalım.

Bundan dolayı da bu fanların dönüş hızları oldukça önemli. Bu tarafta  yapmanız gereken kasa içerisinde yer alan fanların toz birikmesi ile fanların dönüş hızları azalıyor ve soğutma tarafında düşüler yaşanıyor. Sözü daha fazla uzatmadan sizi video ile baş başa bırakalım:

SDNSDNShiftdelete.net

Bilgisayar performansı önemli!

Genel olarak termal bakımlar 6 ay veya yılda bir olacak şekilde yapılması gerekiyor. Eğer uzun zamandır da termal bakım yapmıyorsanız bu maddemiz sizin için oldukça önemli. İşlemcilerde ve ekran kartlarında soğutma bloklarının altında işlemci ile temas kurabilmek adına termal macunlar ve termal pedler yer alıyor. Zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak eskiyen bu yapılar aradaki iletişimi azalttığı için bilgisayar soğutma tarafında gerçekten zor anlar yaşatabiliyor. Termal macunun değişikliği ile ısılarda gözle görülebilir düşüş yaşanabiliyor.

Bu bahsettiğimiz termal bakım hem dizüstü hemde masaüstü bilgisayarlar için geçerli. Eğer bilgisayarınızda hem işlemci hemde ekran kartı tarafında bir ısı sorunu yaşıyorsanız bu bakımları yapmanızda fayda var. Eğer bu işlemi yapmaya korkuyorsanız korkmanıza hiç gerek yok. Bu işlem oldukça basit.

Listemizin son maddesine bakacak olursak bu tarafta bilgisayarın kasası ile karşılaşıyoruz. Eğer kasanızın içerisindeki kablolama iyi değil ise ve kasa içerisinde dağınık bir yapıda bulunuyorsa ısı tarafında yine sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü düzenli olmayan kablolar hava kanallarını kapattığı için ısılarda yükselme yaşanabiliyor.

Kasa içerisinde yer alan kabloları güzel bir şekilde toplayıp bir araya getirirseniz hava kanallarının önünü açmış olacaksınız. Bu sayede bilgisayar soğutma performansında  artış olacak. Bunun yanı sıra kasa içerisine yapacağız ek fan takviyesi ile soğutma performansını burada etkileyebilirsiniz.

Bunun dışında ek olarak bilgisayar kasanızın olduğu konumda oldukça önemli. Bilgisayarınızı sıkıştıracak bir köşede tutuyorsanız kasa içerisinde ne kadar fan olursa olsun soğutma performansını yaşayamayacaksınız. Bu hem masaüstü hemde dizüstü bilgisayar için geçerli. Dizüstü bilgisayarlarda fan direk kasayla birleşik olduğu için direk olduğu konum ile temas eder. Bilgisayarı yerden 5 – 10 cm yüksekte tutarsanız bu tarafta fan hava akışı sağlayabildiği için kasa içerisine daha fazla hava girecektir.