Bill Gates, ABD hükümeti‘nin Salı günü paylaştığı hükümet tahminlerine dayanarak 100.000 ile 240.000 arasında Amerikalıyı öldürebilecek Covid-19 salgınının önlenmesine yardımcı olmak için atılması gereken 3 adımlı bir süreci ortaya koydu. O üç aşama kısaca: Ülkeyi kapatın, testleri artırın, verileri kullanarak tedaviler ve bir aşı geliştirin.

Bill Gates agresif planlarını açıkça ortaya koyuyor

Microsoft’un kurucusu, milyarder ve hayırsever Bill Gates, Salı günü Corona virüsü ile mücadele etmenin en etkili yolu için bir çağrı yaptı. Bu çağrı ülke çapında bir kapanma çağrısı idi. Microsoft kurucu ortağı Gates’in önerdiği plan, dün öğleden sonra Washington Post’ta yayınladı. Gates, son günlerde, yeni tip Corona virüsle mücadele için daha agresif eylem yapma planlarını açık açık konuşuyor.

Bill Gates

Bill Gates konuyla ilgili olarak, “ABD, Corona virüsün önüne geçme fırsatını kaçırdı. Ancak önemli kararlar verme penceresi hala kapanmadı. Biz ve liderlerimizin şimdi yaptıkları seçimler birçok konuyu etkileyerek sonuçlandıracak. Bu seçimler; vaka sayılarının ne kadar kısa sürede azalacağını, ekonominin ne kadar süre kapalı halde kalacağını ve kaç Amerikalının Covid-19 nedeniyle sevdiği birini gömmek zorunda kalacağını cevaplayacak.” açıklamasında bulundu.

İşte Bill Gates’in Corona virüsü planının bir özeti

Sokağa çıkma yasağı: Gates, ilk olarak bazı devletlerin tamamen kapatılmamasını “felaket tarifi” olarak değerlendirdi. “İnsanlar devlet hatlarında özgürce seyahat edebildiği için virüs de onlarla birlikte geziyor. Ülke liderlerinin net olarak şunu anlaması gerekiyor: Her yeri kapatma, her yerin kapanması anlamına gelir. Vaka sayısı Amerika’da düşene dek -ki bu 10 hafta veya daha fazla sürebilir- hiç kimse her zamanki gibi çalışmaya devam edemez veya sokağa çıkma yasağını hafifletemez.”

Corona virüsü testleri: Gates, daha fazla testin yapılması gerektiğini ve elde edilen verilerin bir araya getirilmesi gerektiğini söyledi. “Böylece klinik araştırmalar için potansiyel gönüllüleri hızlı bir şekilde belirleyebilir ve normale dönme zamanı geldiğinde bunu anlarız.” dedi. Test kitlerinin eksikliği göz önüne alındığında, kimin test edileceğine dair açık öncelikler olması gerektiğini söyledi. Ayrıca , Gates destekli Seattle Coronavirus Değerlendirme Ağı tarafından geliştirilen kendi etkili bir test yöntemini de konuya örnek olarak gösterdi.

Corona virüsü aşısı: Gates, veri tabanlı bir yaklaşım ve hızlı denemelerle 18 aydan daha kısa bir sürede aşı yapılabileceğini söyledi. Gates, bunun yanı sıra, federal hükümetin, aşı yapılacak tesislerin kurulmasına yardımcı olması gerektiğini de söyledi.

Elon Musk’ın küresel ve ücretsiz yeni hamlesi!Elon Musk’ın küresel ve ücretsiz yeni hamlesi!

Gates, 2015 TED konuşmasından da bahsetti

Gates ayrıca Covid-19 benzeri bir pandemi hakkında dünyayı daha önceden uyardığını gösteren 2015 TED Talk’u da konuşmasının arasına ekledi. Gates, “2015 yılında bir TED konuşmasında dünya liderlerini bir salgın için savaşa hazırlanıyor gibi hazırlanmaları gerektiğinin çağrısını yaptım. Sistemdeki çatlakları bulmak için simülasyonlar yürüterek bu işi önceden halledebilirdik. Bu yıl gördüğümüz gibi, daha gidecek çok yolumuz var. Fakat hâlâ inanıyorum ki, bilim, veri ve tıp uzmanlarının tecrübesi ile doğru kararlar alırsak hayat kurtarabilir ve ülkeyi tekrar eski haline döndürebiliriz.” dedi.

Bill Gates

Şu anda ABD’de 200.000’den fazla onaylanmış Covid-19 vakası var . New York Times gazetesinin haberine göre, Amerika’da Perşembe sabahından bu yana ölüm sayısı üç katına çıkarak 4000 kişiye yaklaşmak üzere.