Japon tasarım ve üretim şirketi olan Balmuda bugüne kadar piyasaya çıkardığı küçük ev aletleriyle biliniyordu. Özellikle ekmek kızartma makinelerinin ülkedeki yeri ayrı diyebiliriz. Ancak şirket bugün Tokyo’da yaptığı etkinlikte Balmuda Phone ismindeki ilk akıllı telefon modelini geliştirdiğini duyurdu.

Şirketin CEO‘su Gen Terao, kendi ürünlerinin piyasadaki diğer telefonlardan oldukça farklı olduğunu söyledi. Akıllı telefonların son yıllarda çok büyük ve hantal hale geldiğini, bu nedenle Balmuda Phone’un ilk hedefinin kompaktlık ve zarafet olduğunu belirtti.

Akıllı telefon kullanıcıları dikkat! WhatsApp için son günAkıllı telefon kullanıcıları dikkat! WhatsApp için son gün

Balmuda Phone özellikleri ve fiyatı

Balmuda Phone, 4.9 inç 16:9 Full HD bir ekranla birlikte geliyor. Cihaz, 69mm genişliği, 123mm uzunluğu ve en kalın noktasında 13.7mm boyutlarında bir kasayla karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla yeni iPhone SE modelinden biraz büyük olsa da kesinlikle kompakt sınıfa ait bir cihaz olduğunu belli ediyor.

Cihazın sağ üst kısmında 48 Megapiksel sensörlü tek bir büyük kamera bulunuyor. Sol üst köşesindeyse parmak izi sensörü yer alıyor. Ön tarafına baktığımızdaysa yine sağ üst tarafa konumlandırılmış ve delik ekran tasarımıyla bizleri karşılayan 8 Megapiksel değerinde bir özçekim kamerası bulunuyor.

Genel olarak orta segmente hitap eden cihaz Qualcomm‘un Snapdrdagon 765 işlemcisiyle birlikte geliyor. İçerisinde 6GB RAM ve 128 GB dahili hafıza barındırıyor. Cihaz her ne kadar orta kısımdan kenarlara doğru incelen bir tasarımla geliyor olsa da kalın sayılabilecek bir tasarıma sahip. Dolayısıyla pil beklentisi de yüksek. Fakat kablosuz şarj destekli olsa da 2500 mAh bir bataryayla bizleri karşılıyor.

Şirket, cihazın sunmuş olduğu özelliklerle yalnızca orta segment bir telefon olmasını istemiyor. Bu yüzden gözleriniz kapalı bir şekilde de olsa, elinize aldığınız zaman diğerlerinden kolayca ayırt edilebileceğini söylüyor. Tabii bir de kompakt sınıfta yer almasının avantajı olacaktır. Çünkü günümüzde bu özellikleri sunan akıllı telefonların neredeyse tamamı 6 inç basamağını geçmiş hatta 7 inç boyutuna ulaşmaya çalışıyor.

Balmuda Phone, Android 11‘le birlikte geliyor. Ancak şirketin bu işletim sistemi üzerinde sunduğu yazılım sayesinde kullanımı oldukça özelleştirilmiş bir şekilde geliyor. Örneğin, Google Haritalar‘ı başlatmak için yukarı kaydırmanız yeterli oluyor. Ya da bu hareketi yatay bir şekilde yaparak takvim, notlar ve fotoğraflar gibi farklı uygulamalara kolayca geçiş yapabiliyorsunuz.

Şirket yeni akıllı telefonunu bu ayın sonlarına doğru piyasaya çıkarmayı planlıyor. Ancak başlangıçta sadece SoftBank ile yapılan sözleşmeler aracılığıyla Japonya‘da satışa sunacak. Balmuda Phone‘un satış fiyatının 104.800 yen (920 dolar) olacağı söyleniyor. Açıkçası bu özelliklere sahip bir cihaz için oldukça yüksek bir fiyat.

Öte yandan 250 dolar da bir tost makinesi için pahalı geliyor. Fakat Balmuda bu cihazları Japonya içerisinde rahatça satıyor. Tabii eğer ülkemize gelirse diye düşünmeden edemiyoruz. Çünkü vergiler dahil edilmese bile fiyatı 9 bin TL’yi geçiyor. Bunun iPhone 13 Pro Max‘in vergisiz fiyatına oldukça yakın olduğunu belirtmekte fayda var. Orta segmente hitap ettiğini söyleyen bu cihaz, daha piyasaya çıkmadan üst segment şampiyonlarının ücretini talep ediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!