Norveç’te yer alan doomsday kasası yani Kıyamet Günü kasası, 2019 yılından beri ilk önemli güncellemesini yapmaya başladı. Son yapılan geliştirme çalışmalarından sonra önümüzdeki günlerde 36 farklı gruptan alınmış 60 binden fazla tohum örneği depoda saklanmaya başlanacak. Sürdürülebilir tarım ve türlerin korunması için kritik öneme sahip tohum deposu, şimdilerde iklim değişikliği karşısında önemli bir rol üstleniyor.

Doomsday kasası için güncelleme sürüyor

Sürdürülebilir tarım ve açlıkla mücadele için Norveç’te kurulan ve tohum kasası olarak bilinen Svalbard Kıyamet Günü kasası ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son gelen bilgilere göre kâr amacı gütmeyen bu oluşuma Tayland, ABD ve İrlanda’daki tarım departmanlarından katkı sağlanıyor. Ayrıca Kosta Rika, Etiyopya ve Lübnan’daki üniversiteler ve araştırma merkezleri de katkı sunacak.

Aslında birçok ülke, kendi tohumları için gen bankası çalışmaları sağlıyor. Ancak herhangi bir şekilde kendi depolarında bir sorun ile karşılaşma ihtimaline karşı ülkeler, tohumlarını yedek olarak bu tip merkezlere de gönderiyor. Şu an için dünya genelinde 2 bine yakın bu ve buna benzer gen bankası olduğu bilgisi paylaşılıyor.

Dünyanın en güçlü antibiyotiği keşfedildiDünyanın en güçlü antibiyotiği keşfedildi

Öncelikli tehdit iklim değişikliği

Şu an için öncelikli kaygılarının iklim değişikliği olduğunu vurgulayan uluslararası kar amacı gütmeyen kuruluş Crop Trust başkanı Hannes Dempewolf, bu tip depoların farklı çalışmalara da imkan sağlayacağını belirtiyor. Bu ve buna benzer tohum deposu olarak görev yapan oluşumların türlerin korunmasını sağlayacağı gibi, ilerleyen dönemlerde yeni türlerin oluşturulmasında da önemli bir rol oynayabileceğini ifade ediliyor.

İklim değişikliği etkilerine dayanıklı yeni tip tohumların meydana getirilmesi gündeme gelebilir. Yüksek sıcaklıklara, daha kurak arazilere ve tuzlu ortamlara toleranslı yeni tohumlar için doomsday kasası oluşumları önemli bir rol üstleniyor olacak.

Hiç şüphesiz depolanan tohumlar arasında öncelikli olarak farklı mısır çeşitleri kendini gösteriyor. Yapılan açıklamalara göre dünyanın farklı noktalarında yer alan çeşitli mısır tohumlarını depolayan bu tesisler, ayrıca tarihin korunması adına da ek bir görev üstlenmiş oluyor.

Norveç’te yer alan Svalbard kasası, ilk olarak 2008 yılında faaliyet göstermeye başladı. Bu süreçte 5 binden fazla tür ve 1 milyondan fazla tohum depolandığı bilgisi paylaşılıyor. Tohumların korunması için -18 santigrat derecedeki alanlarda depolama yapılıyor. Herhangi bir güç kesintisinde dahi sıcaklığın aynı kalması için tasarım iyileştirmeleri yapılıyor. Son olarak Svalbard kasasında 20 milyon avro ek destek ile tohumların uygun ortamda saklanması için gerekli olduğu anlaşılan yeni önlemler alınmıştı.